Dokončili mozog novej jadrovej elektrárne v Mochovciach

23. októbra 2014 14:38

Slovenské elektrárne dokončili inštaláciu panelov systému kontroly a riadenia na treťom bloku elektrárne.

Atómová elektráreň Mochovce
Pohľad do budúceho velína Atómovej elektrárne Mochovce SITA

Tretí mochovecký jadrový blok, ktorý v súčasnosti dostavujú Slovenské elektrárne, už má vlastný systém kontroly a riadenia. „Projekt inštalácie panelov systému kontroly a riadenia prebiehal niekoľko mesiacov, pričom postupne prebiehali práce na takzvanej blokovej, spoločnej a núdzovej dozorni tretieho bloku,“ informovali Slovenské elektrárne.

Dokončením inštalácie riadiacich panelov blokovej dozorne získala budúca jadrová elektráreň velín. Toto pracovisko bude slúžiť na riadenie a kontrolu všetkých systémov, komponentov a zariadení budúcej elektrárne. „Ide o mozog elektrárne, ktorý dokáže súčasne vyhodnocovať viac ako 35 tisíc signálov a predstavuje najmodernejšiu technológiu, aká je momentálne k dispozícii na trhu,“ dodal slovenský výrobca elektriny. Systém kontroly a riadenia dodalo konzorcium Areva-Siemens.

Tretí jadrový blok v Mochovciach by mal byť podľa najnovších údajov dostavaný v poslednom kvartáli roka 2016 a štvrtý blok následne v roku 2017. Tretí blok je podľa Slovenských elektrární, ktoré jadrové bloky dostavujú, v súčasnosti dostavaný na takmer 80 % a štvrtý na 60 %. Dostavba Mochoviec by si mala vyžiadať viac ako 3,8 mld. eur. Koľko presne to bude, zatiaľ nie je známe, akcionári o rozpočte pre mochovecké bloky ešte rokujú. Rozhodovať by o ňom mali 7. novembra na mimoriadnom valnom zhromaždení.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Na dostavbe pracovalo počas špičky 5 200 ľudí zo 150 dodávateľských spoločností. Slovenské firmy sa na dostavbe podieľali 54 %. Nasledovali české spoločnosti s podielom 21 % a talianske s 10-percentným podielom. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.Čo si o tom myslíte?