Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Pohľad do budúceho velína Atómovej elektrárne Mochovce SITA
23. októbra 2014 14:38 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Dokončili mozog novej jadrovej elektrárne v Mochovciach

Slovenské elektrárne dokončili inštaláciu panelov systému kontroly a riadenia na treťom bloku elektrárne.

Tretí mochovecký jadrový blok, ktorý v súčasnosti dostavujú Slovenské elektrárne, už má vlastný systém kontroly a riadenia. „Projekt inštalácie panelov systému kontroly a riadenia prebiehal niekoľko mesiacov, pričom postupne prebiehali práce na takzvanej blokovej, spoločnej a núdzovej dozorni tretieho bloku,“ informovali Slovenské elektrárne.

Dokončením inštalácie riadiacich panelov blokovej dozorne získala budúca jadrová elektráreň velín. Toto pracovisko bude slúžiť na riadenie a kontrolu všetkých systémov, komponentov a zariadení budúcej elektrárne. „Ide o mozog elektrárne, ktorý dokáže súčasne vyhodnocovať viac ako 35 tisíc signálov a predstavuje najmodernejšiu technológiu, aká je momentálne k dispozícii na trhu,“ dodal slovenský výrobca elektriny. Systém kontroly a riadenia dodalo konzorcium Areva-Siemens.

Tretí jadrový blok v Mochovciach by mal byť podľa najnovších údajov dostavaný v poslednom kvartáli roka 2016 a štvrtý blok následne v roku 2017. Tretí blok je podľa Slovenských elektrární, ktoré jadrové bloky dostavujú, v súčasnosti dostavaný na takmer 80 % a štvrtý na 60 %. Dostavba Mochoviec by si mala vyžiadať viac ako 3,8 mld. eur. Koľko presne to bude, zatiaľ nie je známe, akcionári o rozpočte pre mochovecké bloky ešte rokujú. Rozhodovať by o ňom mali 7. novembra na mimoriadnom valnom zhromaždení.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Na dostavbe pracovalo počas špičky 5 200 ľudí zo 150 dodávateľských spoločností. Slovenské firmy sa na dostavbe podieľali 54 %. Nasledovali české spoločnosti s podielom 21 % a talianske s 10-percentným podielom. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame