Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Podľa denníka The Wall Street Journal by dohoda medzi úniou a Ukrajinou týkajúca sa technických záležitostí spätných dodávok plynu na Ukrajinu mohla byť podpísaná ešte pred novembrovým summitom lídrov Európskej únie a jej východných partnerov v litovskom Vilniuse. SITA/AP
29. mája 2014 15:17 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Dohodli sa na treťom kole rokovaní o cene plynu

Moskva stále hrozí, že budúci mesiac stopne Ukrajine dodávky plynu, ak za ne Kyjev nezaplatí vopred do 2. júna.

Zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Európskej komisie (EK) sa v piatok stretnú na treťom kole rokovaní o cenovom spore, ktorý by mohol ohroziť dodávky zemného plynu pre Európsku úniu. Komisia o tom informovala vo štvrtok. Moskva hrozí, že budúci mesiac stopne Ukrajine dodávky, ak za ne Kyjev nezaplatí vopred do 2. júna. Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger v pondelok navrhol, aby Ukrajina ruskému plynárenskému monopolu Gazprom zaplatila časť nárokovanej sumy. Stanovisko Moskvy a Kyjeva k návrhu zatiaľ nie je známe, zúčastnené strany však súhlasili s tretím kolom rokovaní, ktoré sa uskutočnia v Berlíne v piatok popoludní, uviedla hovorkyňa EK Sabine Bergerová.

Gazprom tvrdí, že bez toho, aby Kyjev začal splácať svoje záväzky, sa dlh Ukrajiny za plyn k 7. júnu vyšplhá na 5,2 mld. USD. Ukrajina naopak žiada od Gazpromu zhruba 1 mld. USD za plyn, ktorý Moskva získala obsadením ukrajinského polostrova Krym.

Komisár Oettinger v stredu uviedol, že chce dosiahnuť, aby sa Rusko a Ukrajina v najbližších dňoch dohodli na „férovej cene“, niektoré súvisiace problémy sú však podľa neho príliš komplexné na to, aby sa podarilo nájsť rýchle riešenie. Cez Ukrajinu prechádza zhruba polovica ruských dodávok zemného plynu pre Európsku úniu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame