Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dohoda o redukcii ťažby ropy sa neplnila na sto percent

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v júni v podstatne menšom rozsahu dodržiavali svoje záväzky vyplývajúce z dohody o znížení ťažby. Uviedla to vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Považuje sa to za jeden z dôvodov toho, že ceny ropy v uplynulých týždňoch klesli na najnižšiu úroveň od začiatku roka. IEA uviedla, že členovia kartelu dohodnutú redukciu ťažby v júni dodržiavali na 78 percent, kým v predošlom mesiaci dohodu plnili na 95 percent.

Pozitívne by však na ceny ropy mohlo pôsobiť oživenie rastu globálneho dopytu. IEA odhaduje, že globálny dopyt po rope v druhom kvartáli tohto roka posilnil o 1,5 mil. barelov denne. V prvom štvrťroku sa celosvetový dopyt po rope zvýšil iba o 1 mil. barelov denne. Rast globálneho dopytu počas januára až marca bol najslabší za tri roky.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 13. júla 2017 13:35Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...