Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
13. júla 2017 13:35 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Dohoda o redukcii ťažby ropy sa neplnila na sto percent

Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v júni v podstatne menšom rozsahu dodržiavali svoje záväzky vyplývajúce z dohody o znížení ťažby. Uviedla to vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Považuje sa to za jeden z dôvodov toho, že ceny ropy v uplynulých týždňoch klesli na najnižšiu úroveň od začiatku roka. IEA uviedla, že členovia kartelu dohodnutú redukciu ťažby v júni dodržiavali na 78 percent, kým v predošlom mesiaci dohodu plnili na 95 percent.

Pozitívne by však na ceny ropy mohlo pôsobiť oživenie rastu globálneho dopytu. IEA odhaduje, že globálny dopyt po rope v druhom kvartáli tohto roka posilnil o 1,5 mil. barelov denne. V prvom štvrťroku sa celosvetový dopyt po rope zvýšil iba o 1 mil. barelov denne. Rast globálneho dopytu počas januára až marca bol najslabší za tri roky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame