Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
14. apríla 2016 11:21 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Dohoda na zmrazení ťažby ropy ponuku neovplyvní, tvrdí IEA

Keďže Saudská Arábia a Rusko ťažia takmer rekordným alebo rekordným tempom, dohoda o zmrazení ťažby podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku neprinesie v tomto roku rovnováhu na trhu.

Dohoda o zmrazení ťažby ropy medzi členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a nečlenmi tohto kartelu bude mať obmedzený vplyv na globálnu ponuku a trhy sa pravdepodobne nedostanú do rovnováhy skôr ako v roku 2017. Uviedla to vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Agentúra konštatovala, že hoci pokles ťažby v USA sa zrýchľuje a Irán nepridal na trh toľko ropy, ako sa očakávalo, svet bude počas roka 2016 aj tak produkovať viac ropy, ako spotrebúva.

Veľkí producenti z OPEC-u aj mimo kartelu sa majú stretnúť v katarskej Dauhe 17. apríla, aby sa dohodli na zmrazení globálnej ťažby. „Ak má nastať zmrazenie ťažby a nie jej redukcia, vplyv na fyzické dodávky bude obmedzený,“ uviedla IEA v pravidelnej mesačnej správe. „Keďže Saudská Arábia a Rusko ťažia takmer rekordným alebo rekordným tempom a okrem Iránu je len málo možností na zvýšenie ťažby, akákoľvek dosiahnutá dohoda podstatne neovplyvní globálnu rovnováhu ponuky a dopytu v prvej polovici roka 2016,“ konštatovala IEA.

Agentúra oproti minulomesačnému odhadu mierne zredukovala odhad rastu globálneho dopytu po rope v roku 2016 na 1,16 mil. barelov denne. IEA uviedla, že rast dopytu sa spomaľuje v Číne, USA a veľkej časti Európy. „India by mohla nahradiť Čínu v úlohe hlavného motora rastu globálneho dopytu,“ vyjadrila sa IEA, ktorá predpokladá, že rast dopytu Indie bude na úrovni 300 tis. barelov denne. Pokiaľ ide o ponuku, agentúra predpovedá, že produkcia ropy mimo krajín OPEC-u klesne v roku 2016 o zhruba 700 tis. barelov denne, čiže oproti minulému mesiacu svoj odhad v podstate nezmenila.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame