Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislavská teplárenská
Sídlo spoločnosti Bratislavská teplárenská SITA
8. decembra 2015 11:23 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

Dohoda medzi bratislavskou teplárňou a Pentou sa rodí ťažko

Bratislavská teplárenská sa s firmou Paroplyn Holdings Limited dohodla aspoň na odblokovaní peňažných účtov potrebných na riadny chod teplárne.

Spoločnosť Bratislavská teplárenská definitívne prehrala súdny spor o dodávkach tepla s firmou Paroplyn Holdings Limited, ktorá patrí do portfólia finančnej skupiny Penta. Teraz musia teplári vyplatiť spomínanej firme sídliacej na Cypre nemalé prostriedky v sume 29 miliónov eur. Suma sa pritom neustále zvyšuje, keďže úroky naďalej rastú. Bratislavskej teplárenskej tak nezostáva nič iné, ako sa s Pentou čo najrýchlejšie dohodnúť, akou formou sa pohľadávka splatí. Obe strany deklarovali ochotu dohodnúť sa. Zdá sa však, že dohoda sa nerodí tak ľahko, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Snažia sa dohodnúť

Teplári z hlavného mesta sa nechceli po definitívnej prehre k celej veci vyjadrovať, respektíve poskytli médiám len strohú reakciu. Navodil sa tak dojem, že bratislavskí teplári definitívne rezignovali a v danej veci sú nečinní. Hovorkyňa Bratislavskej teplárenskej Jarmila Galandáková však také niečo rázne odmieta. „Súčasné vedenie spoločnosti zrealizovalo celý rad právnych krokov a vyčerpalo všetky dostupné právne prostriedky na dosiahnutie zmeny v rozhodnutiach súdov. Rozhodnutia súdov či už krajského alebo Najvyššieho súdu SR, vedeniu neprináleží komentovať ale muselo ich prijať a akceptovať,“ zdôraznila Galandáková.

Neprijateľná ponuka

Okrem iného sa predstavitelia bratislavskej teplárne stretli aj so samotným vlastníkom niekoľkomiliónovej pohľadávky, teda s predstaviteľmi zastupujúcimi spoločnosť Paroplyn Holdings Limited. „Chceli sme uzatvoriť dohodu o spôsobe a lehote splatenia pohľadávky,“ dodala Galandáková. K dohode však nedospeli. Podľa Galandákovej zástupcovia firmy Paroplyn Holdings Limited ponúkli neprijateľný splátkový kalendár. „Ponúkli nám splátkový kalendár na desať rokov s navýšením o 5 miliónov eur. V konečnom dôsledku by sme tak zaplatili nie 29 miliónov eur ale 34 miliónov eur. Pri súčasných hospodárskych výsledkoch spoločnosti (priemerný ročný zisk firmy je 250 tisíc eur – poz. red.) s tým vedenie spoločnosti nemohlo súhlasiť,“ uviedla Galandáková s tým, že zástupcovia Paroplyn Holdings Limited ešte navyše požadovali vyplatenie 3,5 milióna eur za takzvaný malý súdny spor, pričom tento spor sa nachádza na okresnom súde v Bratislave.

Podali ústavnú sťažnosť

Bratislavským teplárom už bolo 18. novembra tohto roka doručené takzvané „Upovedomenie o spôsobe vykonania exekúcie prikázaním pohľadávky“. Toto upovedomenie o spôsobe vykonania exekúcie bolo doručené pre právoplatné rozhodnutia Najvyššieho súdu SR vo veci mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora, ako ja dovolania samotnej Bratislavskej teplárenskej. Bratislavská teplárenská podala námietky voči vedenej exekúcii a Ústavnú sťažnosť voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR. To sa nepáčilo zástupcom z firmy Paroplyn Holdings Limited. Podľa Galandákovej však ich podnik pristúpil k spomínaným krokom z viacerých dôvodov. „Počas súdneho procesu a dokazovania neboli akceptované naše požiadavky, Najvyšší súd SR v rovnakej veci, s tou istou predsedníčkou senátu, v roku 2007 rozhodol v náš prospech a v roku 2015 v náš neprospech, podľa názoru nášho právneho zástupcu boli porušené naše ústavné práva a povinnosťou vedenia spoločnosti je konať obozretne, v záujme spoločnosti a dodržiavať pokyny akcionára,“ vymenovala dôvody podania námietky a ústavnej sťažnosti.

Dohodu prekazila ústavná sťažnosť

Skupina Penta potvrdila, že medzi spoločnosťami prebehlo niekoľko rokovaní o splatení pohľadávky. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Penty Gabriel Tóth, Bratislavská teplárenská aj prejavila záujem časť pohľadávky zaplatiť hneď a časť splácať postupne. „Navrhli sme jej preto splátkový kalendár na dobu 10 rokov s úrokom 5 % p. a., alebo bez akýchkoľvek úrokov, ak celú sumu splatia do konca roka 2016 a boli sme pripravení takúto dohodu okamžite podpísať,“ dodal Tóth. Podľa neho však práve podaná ústavná sťažnosť zo strany bratislavskej teplárne znemožnila podpísať dohodu. „Bratislavská teplárenská prišla s novým návrhom, že vzhľadom na fakt, že ich akcionár Fond národného majetku SR ju zaviazal, aby podala vo veci sporu ešte ústavnú sťažnosť, dohodu podpísať nevedia, respektíve vedia podpísať len to, že nám zaplatia vtedy, ak rozhodne v jej neprospech ústavný súd,“ doplnil Tóth pričom upozornil, že ústavný súd nemá lehotu na rozhodnutie. „Kľudne to môže trvať roky,“ dodal.

Odblokujú im potrebné účty

Obe zainteresované strany sa však koncom minulého týždňa na jednej veci predsa len dohodli. A to na odblokovaní účtov Bratislavskej teplárenskej potrebných pre chod podniku. Teplári by na základe dohody mali na špeciálny účet uložiť vysúdenú sumu a firma Paroplyn Holdings Limited im za to odblokuje peňažné účty. „Je to dohoda o postupe v exekučnom konaní, ktorá zabezpečí teplárni fungovanie bez ohrozenia dodávok tepla,“ konštatovala Galandáková. „Prejavili sme dobrú vôľu a vyšli Bratislavskej teplárenskej v ústrety, keďže jej umožníme využívať bankové účty pre jej riadny chod, aj keď to nie je našou povinnosťou,“ uzavrel Tóth.

Zmluva z minulého tisícročia

Bratislavská teplárenská musí zaplatiť 29 miliónov eur firme Paroplyn Holdings Limited za nedodržanie zmluvy o povinnom odbere tepla z bratislavského Paroplynového cyklu. Zmluvu o povinnom odbere tepla podpísali v roku 1999 spoločnosti Západoslovenské energetické závody a Paroplynový cyklus. Pätnásťročná zmluva mala garantovať schopnosť splácať poskytnutý úver na výstavbu paroplynu od Európskej investičnej banky vo výške 51 miliónov eur. Zmluva sa podpísala na princípe „take or pay“. Čiže Západoslovenské energetické závody museli platiť za dohodnuté množstvo tepla, aj keď ho od bratislavského paroplynu neodobrali. Spoločnosť Bratislavská teplárenská zdedila zmluvu po tom, čo sa Západoslovenské energetické závody rozdelili na tri akciové spoločnosti – Bratislavskú teplárenskú, Trnavskú teplárenskú a Západoslovenskú energetiku. Penta získala bratislavský Paroplynový cyklus v privatizácii v roku 2004. Penta sa síce začiatkom minulého roka rozhodla predať bratislavský paroplynový cyklus spoločnosti EI Group, patriacej do skupiny Istroenergo International, ale pohľadávku, ktorá pochádza z predmetného súdneho sporu, si ponechala.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame