Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Enel
Ilustračné foto enel.com
15. augusta 2017 13:51 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Dohoda o cene za predaj elektrární medzi Enelom a štátom stále nepadla

Štát čaká, kedy Enel doručí ministerstvu hospodárstva podklady týkajúce sa právneho a ekonomického pohľadu na closing privatizácie.

Od privatizácie Slovenských elektrární (SE) uplynulo už vyše jedenásť rokov. Začiatkom roka 2006 získala 66-percentný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny talianska skupina Enel. Tá sa so štátom dohodla, že kúpna cena za predaný podiel vo výške 840 miliónov eur nemusí byť konečná. Obaja akcionári, čiže Enel a štát (ktorému ostal 34-percentný podiel elektrární), mali po privatizácii podrobnejšie zanalyzovať hospodársku situáciu v podniku. Jedna aj druhá strana mali v otázke kúpnej ceny následne prísť so svojou dodatočnou požiadavkou a uzavrieť tým celý proces privatizácie. Akcionári sa mali dohodnúť na tom, či Enel doplatí štátu ešte nejakú sumu navyše, alebo štát bude talianskej skupine niečo vracať, alebo že pôvodná kúpna cena nakoniec zostane konečnou. Doteraz sa tak však nestalo.

Čakajú na Talianov

Súčasný minister hospodárstva Peter Žiga v septembri minulého roka povedal, že chce vyriešiť otázku vyrovnania sa s talianskym Enelom. „My sme sa rozhodli, že to dotiahneme do konca. Máme však ešte pred sebou veľa práce, aby sme k tomu dospeli,“ uviedol zhruba pred rokom Žiga. V súčasnosti to však nevyzerá, že by sa vo veci vyrovnania sa ľady výraznejšie pohli. „Nateraz stále neprišlo k druhému stretnutiu príslušnej pracovnej skupiny. Stane sa tak vtedy, keď spoločnosť Enel doručí ministerstvu hospodárstva podklady týkajúce sa jej právneho a ekonomického pohľadu na closing privatizácie,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Juraj Rybanský z odboru komunikácie kancelárie ministra. Talianska skupina Enel sa k celej veci aj napriek našim otázkam zatiaľ nevyjadrila.

Chceme doplatiť

Podľa ostatnej analýzy štátu by mal taliansky Enel doplatiť ešte ku kúpnej sume za majoritný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny zhruba 224 miliónov eur. Minister Žiga by chcel ešte vyšší doplatok. Konkrétnu sumu však prezradiť nechcel. Enel v minulosti nikdy verejne nezverejnil, aký postoj chce v tejto záležitosti zaujať. Na definitívnom uzavretí privatizácie z roku 2006 pracuje podľa ministra pracovná skupina zložená z expertov z ministerstiev hospodárstva, životného prostredia, dopravy a financií.

Prvý bol nulový variant

Ako prvý zo strany štátu prišiel s riešením vyrovnania sa za privatizáciu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek ešte počas prvej vlády Roberta Fica. Minister vláde predložil v októbri 2009 návrh, ako sa s Enelom vyrovnať. Pracovný názov spomínaného návrhu bol “Nulový variant”. Minister Jahnátek totiž navrhol vládnemu kabinetu, aby súhlasil s tým, že štát nebude žiadať doplatok za elektrárne, pričom Enel sa taktiež vzdá svojich dodatočných finančných nárokov. Jahnátek vtedy tvrdil, že prijatím takéhoto návrhu ušetrí štát 193 miliónov eur. Podľa Jahnátka totiž Enel mohol na základe privatizačných zmlúv podpísaných pri predaji elektrární získať spomínanú sumu. Nulový variant však narazil na nesúhlas vtedajšieho koaličného partnera, stranu SNS. Tá požadovala od Talianov za elektrárne bližšie nešpecifikovanú sumu doplatiť.

Nasledujúcej krátkej vláde Ivety Radičovej sa otázku vyrovnania vyriešiť nepodarilo. Dostala sa k nej teda znova bývalá jednofarebná vláda Roberta Fica. Rezort vedený ministrom Pavlom Pavlisom, oznámil, že bude od Enelu žiadať za privatizáciu elektrární doplatok zhruba 200 miliónov eur.

Enel časť podielu už predal

V súčasnosti už taliansky Enel nie je 66-percentným vlastníkom Slovenských elektrární. Na prelome rokov 2015 a 2016 predal polovicu svojho podielu českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH). Základná cena transakcie bola stanovená na 375 miliónov eur s tým, že 150 miliónov eur je zaplatených v rámci prvej fázy transakcie a základná cena sa môže upravovať v závislosti na definovaných parametroch v zmluve, ktoré sa týkajú najmä nákladov na dokončenie tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, prevádzkových parametrov nových blokov a ceny elektriny na Slovensku. Po dokončení dostavby rozostavaných mochoveckých jadrových blokov a ich uvedení do prevádzky bude mať EPH možnosť odkúpiť aj zvyšný podiel Enelu v Slovenských elektrárňach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame