Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
30. mája 2013 15:30 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Dodávky ropy zo strany OPEC-u v máji oslabili

Produkcia ropy v štátoch združených v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v máji klesla. Z prieskumu agentúry Reuters medzi ropnými firmami v rámci kartelu OPEC a medzi poradenskými spoločnosťami vyplýva, že májové dodávky zo strany kartelu sa zmenšili na úroveň 30,33 mil. barelov denne. V apríli boli v objeme 30,46 mil. barelov denne.

Klesli predovšetkým dodávky z Iraku, ktoré sa znížili o 200 tis. barelov denne. Dodávky z Iránu v máji oslabili na úroveň zhruba 1 mil. barelov denne z aprílových 1,1 mil. barelov denne. Z prieskumu však vyplýva, že Saudská Arábia začala produkciu zväčšovať v reakcii na sezónne vyšší dopyt zo strany domácich elektrárni. OPEC sa v piatok stretáva vo Viedni, aby prehodnotil svoju ťažobnú kvótu, ktorá je od januára 2012 na úrovni 30 mil. barelov denne. Neočakáva sa, že kartel ťažobnú kvótu zmení.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame