Dodávky plynu z Ruska sa prudko zvýšili, hlási Eustream

6. marca 2015 17:24

Slovenský prepravca zemného plynu evidoval v piatok dodávky v objeme 106,5 mil. kubických metrov. Denný objem dodávok cez slovensko-ukrajinskú hranicu bol podľa agentúry Reuters v posledných týždňoch na úrovni 48 mil. kubických metrov.

Plynovod eustream Veľké Kapušany stanica
Prvá zo štyroch staníc na našom území na tranzitnom plynovode vedúcom z Ruska pri Veľkých Kapušanoch. SITA

Rusko dodalo v piatok na Slovensko cez územie Ukrajiny 106,5 mil. kubických metrov zemného plynu. V porovnaní s bežnými denným objemom dodávok to predstavuje nárast o viac ako polovicu. Podľa agentúry Reuters o tom v piatok informoval slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream. Čo spôsobilo zmenu objemu dodávok, ktoré sa v posledných týždňoch pohybovali na úrovni zhruba 48 mil. kubických metrov denne, podľa spoločnosti nebolo známe. Nárast sa podľa Eustreamu zodpovedajúcim spôsobom prejavil na zvýšení dodávok plynu, ktoré spoločnosť prepravuje do Rakúska.

Poslali o 60 % viac

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz podľa agentúry Reuters vo štvrtok uviedla, že ruský monopolný prepravca plynu Gazprom na piatok nahlásil zvýšenie denného objemu dodávok pre Európsku úniu o 58 % na 174,3 mil. kubických metrov. Naftogaz tvrdí, že plyn dodá európskym zákazníkom v plnom objeme, hoci dohoda s Gazpromom nepredpokladá tak výrazné fluktuácie denných dodávok. Gazprom podľa agentúry Reuters medializované informácie nekomentoval.Čo si o tom myslíte?