Dodávky plynu z Ruska na Ukrajinu sú stabilné

5. januára 2015 12:25

V decembri Ukrajina odobrala z Ruska 518 mil. kubických metrov plynu, ďalších 123 mil. získala počas prvých troch januárových dní, informoval prepravca plynu Ukrtransgaz.

Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net

Dodávky ruského zemného plynu Ukrajine zostávajú stabilné. Informoval o tom v pondelok ukrajinský monopolný prepravca plynu Ukrtransgaz. V decembri Ukrajina odobrala z Ruska 518 mil. kubických metrov plynu a ďalších 123 mil. získala počas prvých troch januárových dní, uviedol hovorca spoločnosti Maxim Beljavský. Za decembrové dodávky Ukrajina zaplatila 378 mil. USD. Ruský plynárenský monopol Gazprom tiež koncom minulého mesiaca potvrdil, že za januárové dodávky zaplatil Kyjev vopred čiastku 150 mld. USD.

Rusko v lete zastavilo Ukrajine dodávky plynu po tom, čo sa Kyjev a Moskva nedohodli na cene suroviny a uhradení dlhov Ukrajiny za odobratý plyn. Obnovenie dodávok k 9. decembru umožnila októbrová dočasná dohoda na novej cene za surovinu počas zimných mesiacov. Tú Moskva, Kyjev a EÚ stanovili na 378 USD za tisíc kubických metrov do konca roka a v prvom kvartáli budúceho roka na 365 USD za tisíc kubických metrov. Dohoda podľa Kyjeva umožňuje Ukrajine medzi októbrom a marcom nakúpiť z Ruska až 5 mld. kubických metrov plynu.Čo si o tom myslíte?