Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dodávky plynu z Ruska na Ukrajinu sú obnovené

Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net

Ruská plynárenská firma od ukrajinského Naftogazu dostala zálohovú platbu za októbrové dodávky plynu v sume 234 mil. USD.

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom obnovila dodávky plynu Ukrajine. Informoval o tom generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller vo vyhlásení, ktoré zverejnil v pondelok. Konštatoval, že Gazprom dostal zálohovú platbu za októbrové dodávky plynu v sume 234 mil. USD, pričom ruská energetická spoločnosť očakáva, že celková záloha bude v sume 500 mil. USD.

Alexej Miller v piatok povedal, že ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz chce tento mesiac kúpiť 2 mld. kubických metrov ruského plynu. Tento objem neskôr potvrdila hovorkyňa Naftogazu. Zdroj z prostredia energetiky uviedol, že cena za dodávky počas záverečného kvartálu tohto roka je v sume 227 USD za tisíc kubických metrov plynu.

Gazprom zastavil dodávky plynu pre Ukrajinu v júli, kedy Kyjev prestal uhrádzať zálohové platby. Minulý mesiac Moskva a Kyjev podpísali predbežnú zmluvu o takzvanom „zimnom balíčku“, v rámci ktorej sa dohodli na technických detailoch dodávok. Rusko a Ukrajina v roku 2009 uzavreli 10-ročnú dohodu o dodávkach plynu, ale po vlaňajšej ruskej anexii Krymu a protivládnom povstaní na východe Ukrajiny Rusko dodávky plynu svojmu susedovi dvakrát zastavilo, pričom za dôvod označilo spor o cenu a dlhy Naftogazu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 12. októbra 2015 11:21

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...