Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net
12. októbra 2015 11:21 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Dodávky plynu z Ruska na Ukrajinu sú obnovené

Ruská plynárenská firma od ukrajinského Naftogazu dostala zálohovú platbu za októbrové dodávky plynu v sume 234 mil. USD.

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom obnovila dodávky plynu Ukrajine. Informoval o tom generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller vo vyhlásení, ktoré zverejnil v pondelok. Konštatoval, že Gazprom dostal zálohovú platbu za októbrové dodávky plynu v sume 234 mil. USD, pričom ruská energetická spoločnosť očakáva, že celková záloha bude v sume 500 mil. USD.

Alexej Miller v piatok povedal, že ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz chce tento mesiac kúpiť 2 mld. kubických metrov ruského plynu. Tento objem neskôr potvrdila hovorkyňa Naftogazu. Zdroj z prostredia energetiky uviedol, že cena za dodávky počas záverečného kvartálu tohto roka je v sume 227 USD za tisíc kubických metrov plynu.

Gazprom zastavil dodávky plynu pre Ukrajinu v júli, kedy Kyjev prestal uhrádzať zálohové platby. Minulý mesiac Moskva a Kyjev podpísali predbežnú zmluvu o takzvanom „zimnom balíčku“, v rámci ktorej sa dohodli na technických detailoch dodávok. Rusko a Ukrajina v roku 2009 uzavreli 10-ročnú dohodu o dodávkach plynu, ale po vlaňajšej ruskej anexii Krymu a protivládnom povstaní na východe Ukrajiny Rusko dodávky plynu svojmu susedovi dvakrát zastavilo, pričom za dôvod označilo spor o cenu a dlhy Naftogazu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies