Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto graur codrin/FreeDigitalPhotos.net
7. januára 2013 0:00 PlynAktuality od SITASITA

Dodávky plynu z Ruska boli počas sviatkov bezproblémové

Dodávky zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu boli počas sviatkov bezproblémové. „Spoločnosť Eustream realizovala počas sviatkov prepravu plynu cez územie Slovenskej republiky v štandardnom režime. Nezaznamenali sme žiadne mimoriadne udalosti, ani neočakávané výkyvy v objemoch, či v intenzite prepravy,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan.

Slovensko je podľa Ministerstva hospodárstva SR počas tejto zimnej vykurovacej sezóny pripravené na prípadné odstavenie dodávok zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu. Slovensko sa môže v prípade problémov s dodávkami plynu spoliehať na zásoby plynu uskladnené v podzemnných zásobníkoch, na reverzné toky z Českej republiky a Rakúska, či na diverzifikačné zmluvy o dodatočných dodávkach plynu, ktoré uzavrel Slovenský plynárenský priemysel, a.s. so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame