Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dodávky plynu z Ruska boli počas sviatkov bezproblémové

Plyn ceny
Ilustračné foto graur codrin/FreeDigitalPhotos.net

Dodávky zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu boli počas sviatkov bezproblémové. „Spoločnosť Eustream realizovala počas sviatkov prepravu plynu cez územie Slovenskej republiky v štandardnom režime. Nezaznamenali sme žiadne mimoriadne udalosti, ani neočakávané výkyvy v objemoch, či v intenzite prepravy,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan.

Slovensko je podľa Ministerstva hospodárstva SR počas tejto zimnej vykurovacej sezóny pripravené na prípadné odstavenie dodávok zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu. Slovensko sa môže v prípade problémov s dodávkami plynu spoliehať na zásoby plynu uskladnené v podzemnných zásobníkoch, na reverzné toky z Českej republiky a Rakúska, či na diverzifikačné zmluvy o dodatočných dodávkach plynu, ktoré uzavrel Slovenský plynárenský priemysel, a.s. so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 7. januára 2013 0:00

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...