Dodávky plynu počas zimy podľa Gazpromu nie sú zaručené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn plynovod
Foto: ilustračné, SITA/AP

Šéf Gazpromu Alexej Miller uviedol, že Ukrajina musí mať aspoň 18 mld. kubických metrov plynu v zásobníkoch pred záverom zimy, aby bol tranzit ruského plynu do Európy bezpečný.

Šéf ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller upozornil na možné narušenia dodávok plynu do Európy cez Ukrajinu počas najbližšej zimy. Dôvodom sú podľa neho nízke objemy plynu v ukrajinských zásobníkoch. Vyjadril sa tak v sobotu pre ruskú štátnu televíziu Rossija-24 deň po tom, ako Európska komisia (EK) sprostredkovala rokovania o plyne v Berlíne. Slová Millera môžu naznačovať, že Moskva a Kyjev sú ešte ďaleko od úplného vyriešenia sporov v otázke podmienok dodávok plynu na Ukrajinu.

Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger v piatok povedal, že dohoda o plyne bude znamenať, že Kyjev do konca októbra za ruský plyn zaplatí 2 mld. USD a ďalších 1,1 mld. USD do konca roka, pričom záruku poskytne Medzinárodný menový fond (MMF). Rusko pre dlhy Kyjeva zastavilo dodávky plynu Ukrajine v júni. „Situácia je veľmi ťažká. Dokonca aj keď sa podpíše dohoda s týmito podmienkami, o ktorých hovoríme, negarantuje to na 100 %, že nepríde k narušeniam tranzitu do Európy,“ konštatoval Miller.

Šéf Gazpromu dodal, že Ukrajina musí mať aspoň 18 mld. kubických metrov plynu v zásobníkoch pred záverom zimy, aby bol tranzit ruského plynu do Európy bezpečný. Poznamenal, že Kyjev musí do zásobníkov napumpovať dodatočných 7 mld. kubických metrov plynu. Ukrajina tvrdí, že k 25. septembru mala v zásobníkoch 16,6 mld. kubických metrov plynu.

Kyjev je podľa Millera pripravený prijať navrhovanú cenu 385 USD za tisíc kubických metrov plynu. Šéf Gazpromu však dodal, že Ukrajina chce ako prvú splátku vyplatiť 1,5 mld. USD po tom, ako jej bude Rusko mesiac dodávať plyn. Ruská plynárenská firma však trvá na platbe vopred.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaGazprom