Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA
3. septembra 2015 14:01 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Dodávky plynu boli vraj vlani bez problémov

Najvýznamnejším hráčom na trhu dodávky plynu na Slovensku zostáva aj naďalej štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel. Alternatívni dodávatelia však jeho trhový podiel opäť mierne znížili.

Dodávka zemného plynu slovenským spotrebiteľom bola v minulom roku bezproblémová. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) vo svojej pravidelnej ročnej správe, v minulom roku sa nevyskytli žiadne závažné incidenty, ktoré by narušili dodávku zemného plynu pre odberateľov plynu. „Boli zabezpečené plynulé a bezpečné dodávky plynu pre všetkých odberateľov,“ uviedol rezort hospodárstva.

Krátenie ruských dodávok

Jediným narušením pokoja v plynárenskom odvetví bolo len krátenie dodávok plynu z Ruska pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Krátenie, ktoré v niektorých dňoch dosiahlo aj viac ako 50 % z dohodnutého množstva, trvalo od začiatku vlaňajšieho septembra do začiatku marca tohto roka. „Ostatní dodávatelia podľa informácii poskytnutých ministerstvu neboli krátením dodávok zasiahnutí,“ dodalo ministerstvo.

SPP najväčším hráčom

Najvýznamnejším hráčom na trhu dodávky plynu na Slovensku zostáva aj naďalej štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel. Aj v minulom roku sa však alternatívnym hráčom podarilo mierne znížiť trhový podiel dominantného hráča na trhu. „Svoje aktivity na trhu s plynom rozvíjali najmä spoločnosti RWE Gas Slovensko, Elgas, Shell Slovakia, VNG Slovakia a Lumius Slovakia. Dodávku plynu uskutočňovali aj ďalšie spoločnosti ako napr. ČEZ Slovensko, Magna Energia, ZSE Energia, MET Slovakia, Slovakia Energy a ďalšie,“ dodal rezort hospodárstva.

Spoľahlivá distribúcia

V minulom roku bola podľa ministerstva prevádzkovaná spoľahlivo a bezpečne aj distribučná sieť, ktorú má na starosti spoločnosť SPP-distribúcia. Tá s cieľom zvýšenia spoľahlivosti a bezpečnosti investovala vlani do siete 14 miliónov eur. „V minulom roku zaznamenala plynárenská distribučná firma zvýšený trend vývoja poškodení plynárenských zariadení tretími stranami v podobe 50 % nárastu takýchto udalostí. Poškodenia boli zaznamenané predovšetkým pri realizácii zemných prác, ktoré sú ich najčastejším zdrojom a prinášajú skutočné bezpečnostné riziko,“ konštatovalo ministerstvo.

Plynofikované takmer celé Slovensko

V súčasnosti je plynofikovaných 2 234 obcí z celkového počtu 2 891 obcí. V týchto obciach žije 94 % všetkých obyvateľov Slovenska. Spoločnosť SPP-distribúcia má do svojej siete pripojených viac ako 1,5 milióna odberateľov. Firma prevádzkuje takmer 6 300 kilometrov vysokotlakových plynovodov a takmer 30 tisíc kilometrov stredno a nízkotlakových plynovodov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame