Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto. FreeDigitalPhotos.net
9. decembra 2014 9:53 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Dodávatelia energií by mali spozornieť. ÚRSO sa hnevá.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR ide kontrolovať niektorých dodávateľov energií. Regulátorovi sa nepáčia praktiky niektorých dodávateľov, ktorí majú zavádzať pri ponúkaní takzvaných asistečných služieb.

Niektorí dodávatelia energií môžu mať problémy. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) na podnet odberateľov totiž začal riešiť správanie niektorých dodávateľov pri ich snahe zaviazať si zákazníkov na ďalšie obdobie. „Slovenské domácnosti sú v týchto dňoch zaplavené s obálkami, v ktorých veľkí aj menší dodávatelia ponúkajú odberateľom výhody v podobe takzvaných asistenčných služieb. Upozorňujeme, že spájanie asistenčných služieb s dodávkou elektriny a plynu je neprípustné,“ informoval hovorca ÚRSO Miroslav Lupták. Dodávateľom energií hrozí pri zistení zavádzania odberateľov pokuta až do výšky 100 tisíc eur.

Ide o trik

Podľa regulačného úradu spomínané asistenčné služby, ktoré sa napríklad týkajú pomoci v prípade havárie, pomoci pri zablokovaní dverí či lekára na telefóne, nie sú v skutočnosti služby v prospech odberateľa. „Ide o trik, ako si zaviazať na dlhú dobu odberateľa, aby platil za niečo, čo vôbec nepotrebuje a vlastne ani nechce,“ dodal Lupták. Trik má spočívať v podobe neprehľadných podmienok o časovej viazanosti dodatkov. „Komplikovanosť postupu zrušenia dodatkov nahráva zmene asistenčných služieb z doby určitej na dobu neurčitú a odberateľ tak bude ďalej platiť za služby bez ohľadu na to, či si to želá alebo nie,“ vysvetlil Lupták.

Pozor na zľavy

Regulátor taktiež upozorňuje odberateľov, aby sa dobre zoznámili s podmienkami ponúkanej zľavy na dodávku energií. „Výška a spôsob výpočtu zľavy sú zložité a je veľmi pravdepodobné, že k uplatneniu zľavy ani nedôjde. Nárok na ňu totiž vznikne iba v prípade spotreby elektriny nad 2 000 kilowatthodín za rok a dodávateľ ju poskytne až po splnení tejto podmienky,“ konštatoval Lupták.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame