Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Areál kompresorovej stanice Veľké Kapušany. SITA
3. decembra 2013 14:18 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Dodávanie plynu zo Slovenska na Ukrajinu je nateraz pasé

Spustenie reverzného chodu zo Slovenska na Ukrajinu sa podľa premiéra Roberta Fica odkladá na neurčito. Slovenský prepravca plynu, firma Eustream, sa však predsa len pripravuje na podpis memoranda o porozumení o preprave plynu na Ukrajinu s ukrajinskou spoločnosťou Ukrtransgaz.

Slovensko zatiaľ zrejme nebude dodávať zemný plyn Ukrajine. Ako uviedol na HNClube premiér Robert Fico, v súčasnosti už nie je potrebné diskutovať na tému reverzného toku plynu cez Slovensko na Ukrajinu. „Dnes pravdepodobne táto téma už padla, pretože som počul už vyjadrenia aj z úst premiéra Ukrajiny, že nie je potrebný v tomto okamihu spätný chod plynu, pretože veci sú zabezpečené,“ povedal Fico.

Situácia v otázke dodávok plynu na Ukrajinu sa podľa slovenského premiéra upokojila potom, čo sa rozhodol náš východný sused spolupracovať s Ruskou federáciou. „Významne to ukľudní toky plynu cez Ukrajinu na západ. Došlo k výraznému zníženiu ceny plynu pre Ukrajinu,“ dodal Fico, podľa ktorého, ak by sa Rusi s Ukrajincami nedohodli, v januári 2014 by nás čakala plynová kríza podobná tej spred piatich rokov. „To len potvrdzuje, že severojužné plynové prepojenie je pre nás životne dôležité,“ konštatoval Fico.

O dodávaní plynu Ukrajine cez Slovensko prostredníctvom reverzného chodu sa diskutuje už približne rok. Ešte pred dvoma týždňami informoval slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream, že zainteresované strany finišujú na texte memoranda o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu. Na memorande mala okrem slovenskej a ukrajinskej strany spolupracovať aj Európska komisia. Viac konkrétnosti však kompetentní prezradiť nechceli. Ukrajinci avizovali, že podpis memoranda sa očakáva v najbližších dňoch.

Podľa aktuálneho vyjadrenia hovorcu spoločnosti Eustream Vahrama Chuguryana, slovenský prepravca plynu sa v súčasnosti predsa len pripravuje na podpis memoranda. „Dokument plánujeme podpísať s ukrajinskými partnermi zo spoločnosti Ukrtransgaz pri účasti vysokých predstaviteľov Európskej komisie,“ reagoval pre agentúru SITA Chuguryan.

Slovenský prepravca plynu už dávnejšie deklaroval, že je pripravený na spustenie reverzného chodu s Ukrajinou. Eustream v súčasnosti disponuje technickou kapacitou reverzného toku na Ukrajinu v objeme viac ako 80 miliónov metrov kubických plynu denne. Dodávky plynu cez Slovensko sú pritom pre Ukrajinu veľmi atraktívne. Obe krajiny sú totiž prepojené štyrmi plynovodmi.

Z európskych trhov mohla Ukrajina získať do 15 miliárd metrov kubických plynu ročne, a to za nižšiu sumu, než im účtoval ruský Gazprom. Ukrajina platila za plyn z Ruska približne 400 USD za tisíc kubických metrov, čo bola jedna z najvyšších cien v Európe. Kyjev preto žiadal Moskvu o zmiernenie podmienok. Cez Ukrajinu prúdi približne polovica ruských dodávok zemného plynu do Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame