Dodávanie plynu na Ukrajinu nezávisí od Gazpromu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn plynovod eustream
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA

Spoločnosť Eustream tvrdí, že nepotrebuje dodatočnú dohodu s Gazpromom na spustenie reverzného toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu, ako to vyhlásil ambasádor Európskej únie v Kyjeve Jan Tombinski.

Slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream, nevidí dôvod, aby dodatočne rokoval s ruskou firmou Gazprom o projekte reverzného toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu. „Eustream je kompetentným prepravcom zemného plynu a prevádzkovateľom prepravnej siete v Slovenskej republike. Nepotrebujeme dodatočnú dohodu so spoločnosťou Gazprom, práve naopak na ukrajinskej strane je potrebné, aby došlo k dohode medzi ruským zákazníkom a ukrajinským prepravcom,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

To, že dodávky plynu cez reverzný tok od nás na Ukrajinu si vyžiadajú dohodu slovenskej strany s ruským Gazpromom, vyhlásil ambasádor Európskej únie v Kyjeve Jan Tombinski. Podľa neho totiž stále má ísť o plyn od toho istého dodávateľa, teda Gazpromu, ktorý by Ukrajinci tentoraz neodoberali z Ruska, ale z opačnej strany cez Slovensko. „Je tu Rusko a Slovensko. Gazprom a slovenský prepravca. A je nevyhnutné aby sa na tom dohodli. Reverzné dodávky plynu na Ukrajinu nie sú z pohľadu Slovenska bez dohody s Gazpromom jasné a samozrejmé,“ povedal.

Ako ďalej uvádza ruská tlačová agentúra ITAR-TASS, zástupca šéfa ukrajinského štátneho Naftogazu Vadim Chuprun povedal, že technické záležitosti dodávok plynu zo Slovenska sa už finalizovali. Pre realizáciu prepravy v ktoromkoľvek vstupnom, respektíve výstupnom bode a akýmkoľvek smerom je podľa Eustreamu potrebná len štandardná výmena údajov medzi spolupracujúcimi operátormi prepravných sietí na oboch stranách hraníc. „Máme záujem na spustení spätného toku plynu na Ukrajinu, ktoré ale musí byť v súlade s európskou energetickou legislatívou. Tento základný predpoklad sa ukrajinskému partnerovi zatiaľ nedarí splniť,“ dodal Chuguryan s tým, že Eustream vyvíja značné úsilie na vyriešenie tejto situácie. „Ale nemáme kompetencie ani ambície zasahovať do vnútorných záležitostí ukrajinskej strany alebo do jej zmluvných vzťahov s tretími stranami,“ upozornil Chuguryan.

Spoločnosť Ukrtransgaz nie je podľa slovenského prepravcu plynu zatiaľ schopná splniť základný predpoklad pre spustenie reverzného toku na Ukrajinu, ktorým je, zjednodušene povedané, štandardná výmena údajov o preprave. „Vyplynulo to z výsledkov testov uskutočnených v máji a júni v prepojovacom bode Veľké Kapušany. Vo chvíli, keď klienti prejavia záujem o prepravu zemného plynu smerom na Ukrajinu a partneri na ukrajinskej strane poskytnú Eustreamu údaje, bez spárovania ktorých nie je možná preprava na žiadnom bode, reverzný tok plynu na Ukrajinu môže byť spustený,“ konštatoval Chuguryan.

Eustream v súčasnosti disponuje technickou kapacitou reverzného toku na Ukrajinu v objeme viac ako 80 miliónov metrov kubických plynu denne. Momentálne sa však žiadne objemy plynu v reverznom režime zo Slovenska na Ukrajinu neprepravujú. Dodávky plynu cez Slovensko sú pritom pre Ukrajinu veľmi atraktívne. Obe krajiny sú totiž prepojené štyrmi plynovodmi. Ako informoval Vadim Chuprun, ak by sa pre dodávky na Ukrajinu využíval iba jeden plynovod, mohla by cez neho získať až do 10 miliárd metrov kubických plynu ročne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream