Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň atómová jadrová
Ilustračné foto pixabay.com
7. júna 2017 11:17 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Dodatočná daň z jadrového paliva v Nemecku je protiústavná

Rozhodnutie nemeckého ústavného súdu energetickým spoločnostiam otvorili cestu na to, aby žiadali vrátanie vyše 6 mld. eur, ktoré uhradili v rokoch 2011 až 2016.

Nemecký ústavný súd rozhodol, že dodatočná daň z jadrového paliva je protiústavná. Energetickým spoločnostiam tým otvoril cestu pre to, aby žiadali vrátanie vyše 6 mld. eur, ktoré uhradili v rokoch 2011 až 2016. Rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktoré zverejnil v stredu, je v prospech energetických firiem E.ON, RWE a EnBW.

Tieto spoločnosti argumentovali, že súhlasili s platením dane výmenou za predĺženie prevádzky ich jadrových reaktorov. Situácia sa však zmenila po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. Havária viedla k obratu v politike nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá dovtedy jadrovú energetiku podporovala. Nemecko rozhodlo, že jadrové elektrárne ukončia svoju prevádzku do roku 2022. Daň z jadrového paliva znamená, že firmy musia zaplatiť 145 eur za gram paliva pri každej výmene palivovej tyče.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame