Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto adamr/FreeDigitalPhotos.net
15. januára 2013 0:00 ElektrinaAktuality od SITASITA

Do výstavby zdroja v Bohuniciach môže vstúpiť partner

Do projektu výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach môže vstúpiť partner. Ako ďalej informovala skupina ČEZ, ČEZ Bohunice spolu so spoločnosťou JAVYS a Rosatom podpísali memorandum, ktoré tretej strane vytvára podmienky pre poskytnutie potrebných informácií o aktuálnom stave prípravy projektu nového jadrového zdroja v oblasti Jaslovských Bohuníc, na základe ktorých si prípadný partner ujasní, či má o účasť v tomto projekte záujem.

Týmto memorandom sa začali jednania o možnom predaji podielu v akciovej spoločnosti JESS (Jadrová energetická spoločnosť Slovenska), ktorá je spoločným podnikom slovenskej štátnej spoločnosti JAVYS (Jadrová a vyraďovacia spoločnosť), ktorá vlastní 51 % akcií a českej energetickej skupiny ČEZ, ktorej pripadá 49-percentný podiel. Toto memorandum iba stanovuje rámec pre posúdenie stavu projektu a prípadné predloženie ponuky na odkúpenie podielu a dáva tak priestor možnému partnerovi ujasniť si, za akých konkrétnych podmienok by mohol do projektu vstúpiť a či o to má vôbec záujem.

Pre skupinu ČEZ je v súčasnosti podľa jej vyjadrení hlavnou prioritou príprava výstavby dvoch nových blokov jadrovej elektrárne Temelín. Účasť v ďalšom z takto veľkých projektov by pre ňu bola kapacitne veľmi náročná, preto súhlasila s možnosťou otestovať vstup ďalšieho partnera.

Spoločnosť JESS vznikla 31. decembra 2009 zápisom do Obchodného registra SR za účelom prípravy projektu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. Založenie projektovej spoločnosti bolo odsúhlasené Európskou komisiou a vládou SR. Manažérska kontrola funguje podľa dohody oboch partnerov na princípe rovnosti a spoločného konsenzu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame