Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net
10. novembra 2015 14:48 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Do roku 2020 sa nepočíta s cenami ropy nad 80 dolárov

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) odhaduje, že do konca tohto desaťročia ročný rast dopytu po rope neprekročí úroveň 1 mil. barelov denne.

Cena ropy sa pravdepodobne na úroveň 80 USD za barel nevráti skôr ako v závere tohto desaťročia, keďže ročný rast dopytu neprekročí úroveň 1 mil. barelov denne. Uviedla to v utorok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). V publikácii Svetový energetický výhľad agentúra predpokladá, že do roku 2020 sa dopyt každoročne zvýši o zhruba 900 tis. barelov denne.

„Očakávame, že budeme svedkami postupného rastu ceny na úroveň 80 USD za barel približne do roku 2020,“ uviedol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol. Konštatoval pritom, že Blízky východ, ktorý v súčasnosti pokrýva zhruba tretinu svetovej spotreby ropy, by mohol evidovať rast exportu na úroveň vyše dvoch tretín globálnej spotreby, hlavne v prostredí, v ktorom sa bude cena udržiavať na úrovni 50 USD za barel.

Pokiaľ ide o dopyt, IEA očakáva, že celková spotreba energií v Číne bude v roku 2040 dvojnásobne vyššia ako v USA. Hlavným motorom rastu dopytu však bude India. IEA predpokladá, že spotreba ropy v Indii stúpne viac ako kdekoľvek inde a do roku 2040 sa dostane na úroveň 10 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame