Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromer ZSE
Ilustračné foto SITA
2. júna 2013 14:30 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Do roku 2020 budeme mať inteligentné meradlá

Slovensko sa pomaly pripravuje na inštalovanie inteligentných meracích systémov v elektroenergetike. Ministerstvo hospodárstva SR už vypracovalo koncepciu, ako by sa malo v tejto oblasti postupovať. Rezort hospodárstva predpokladá, že do roku 2020 by malo byť na Slovensku nainštalovaných 600 tisíc inteligentných meradiel. „Cieľom je zaviesť inteligentné meracie systémy pre minimálne 80 % všetkých odberateľov elektriny pripojených na regionálnu alebo miestu distribučnú sústavu na nízkej napäťovej úrovni so spotrebou rovnou alebo väčšou ako štyri megawatthodiny za rok,“ uviedlo ministerstvo.

Inštalácia 600 tisíc kusov inteligentných meracích systémov by si mala vyžiadať podľa analýzy ministerstva hospodárstva viac ako 90 mil. eur, z toho investičné náklady predstavujú 68 mil. eur a prevádzkové náklady zvyšných zhruba 22 mil. eur. „Náklady na zavedenie inteligentných meradiel zahŕňajú náklady na ich nákup, na komunikačné technológie a na dátové centrum,“ dodalo ministerstvo. Inteligentné meradlá by mali po ich inštalácii priniesť ročný výnos necelých 22 mil. eur. „Z celkového prínosu zo zavedenia inteligentných meracích systémov dosiahnu distribučné spoločnosti a dodávatelia najnižší prínos. Najvyšší prínos dosiahnu koncoví odberatelia. Celkovú výšku nákladov pritom znášajú distribučné spoločnosti,“ dodal rezort hospodárstva.

Inteligentné meradlá sa budú postupne inštalovať koncovým odberateľom podľa veľkosti ich ročnej spotreby. „Cieľom je nasadzovanie meradiel postupne od vyšších úrovní ročnej spotreby,“ uviedlo ministerstvo. Zavádzanie inteligentných meradiel bude rozdelené do dvoch implementačných fáz. V prvej fáze, ktorá by mala byť ukončená do februára 2015, sa namontuje zhruba šesť tisíc kusov meradiel. Na tých sa bude testovať ich prevádzka. Počas druhej fázy sa budú meradlá inštalovať plošne.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský už menoval riadiaci výbor pre prípravu a realizáciu projektu zavádzania inteligentných meracích systémov. Výbor je zložený zo zástupcov štátnych orgánov a kľúčových účastníkov trhu. Rezort hospodárstva má v blízkej budúcnosti vydať vyhlášku, na základe ktorej sa stanovia požiadavky na minimálne technické parametre inteligentných meradiel, cieľové segmenty koncových odberateľov elektriny pre ich zavedenie, požiadavky na dátové prenosy, spôsob prístupu a poskytovania údajov z inteligentných meradiel účastníkom trhu, či lehoty na ich zavedenie pre jednotlivé kategórie odberateľov.

Inteligentný merací systém je súbor zariadení zložený z určeného meradla a ďalších technických prostriedkov, ktorý umožňuje zber, spracovanie a prenos nameraných údajov o výrobe alebo spotrebe elektriny, ako aj poskytovanie týchto údajov účastníkom trhu. Ide o elektronický systém, ktorý je schopný merať spotrebu energie a pridávať k tomu viac informácií ako konvenčné meradlo, a ktorý je schopný vysielať a prijímať dáta s využitím niektorej formy elektronickej komunikácie. „Koncový odberateľ elektriny sa na základe informácií z inteligentného meracieho systému o priebehu svojej dennej spotreby môže rozhodovať o efektívnom využití elektriny počas dňa,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies