Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlajka EÚ Európska únia
Vlajka EÚ SITA
22. mája 2013 18:30 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Do roku 2014 chce mať únia jednotný energetický trh

Do roku 2014 by mal byť v Európskej únii vytvorený jednotný energetický trh. Dohodli sa na tom na stredajšom mimoriadnom summite európski lídri, ktorých cieľom je predovšetkým týmto spôsobom zvýšiť konkurencieschopnosť únie v porovnaní s ostatnými regiónmi sveta. „Ak by sa to podarilo, verím tomu, že dôjde k zaujímavému zníženiu cien energií,“ vyhlásil po rokovaní Európskej rady v Bruseli premiér Robert Fico. Ak by sa tak nestalo, bude však podľa neho potrebné udržať regulačný systém tak, ako je na Slovensku nastavený.

Premiér zároveň uvítal iniciatívu Európskej rady, na základe ktorej by sa mala do konca roka vypracovať analýza zostavovania cien energií, ktorá by preukázala, aké zložky sa na konečnej cene energií podieľajú. Celkovo hodnotí Fico v stredu dosiahnuté dohody v oblasti energetiky za pozitívne. „Je to jasné posolstvo všetkým, že Európska únia sa čím ďalej tým viac integruje. Silná integrácia môže tomuto prostrediu len pomôcť,“ tvrdí predseda vlády.

Téma energetiky prichádza na bruselský stôl na pozadí pretrvávajúcej hospodárskej krízy. Vysoké ceny energií totiž ešte zhoršujú pozíciu Európy voči jej najväčším obchodným partnerom. Európski lídri preto hľadajú cesty ako urýchliť integráciu vnútorného energetického trhu. Cieľom je stlačiť ceny energií nadol, keďže revolúcia v ťažbe bridlicového plynu v USA zvýšila rozdiel v nákladoch na energie medzi týmito dvoma dôležitými obchodnými partnermi.

Premiéri a hlavy štátov Európskej únie tak prijali dohodu, na základe ktorej by sa mala urýchliť implementácia energetickej legislatívy, zameraná na rúcanie vnútorných bariér, do roku 2014. Zároveň by členské štáty mali do roku 2015 popracovať na rozvoji vzájomných energetických prepojení tak, aby časť členských krajín nezostávala v izolácii od vnútornej siete. Európska energetická politika má pritom v prvom rade zaručiť bezpečnosť dodávok pre domácnosti a firmy pri konkurencieschopných cenách a nákladoch.

Európa by sa ďalej podľa agentúry Bloomberg v oblasti energetiky mala sústrediť predovšetkým na domáce zdroje. V tomto smere je však problematickým bodom predovšetkým využívanie bridlicového plynu. Niektoré členské štáty a environmentálne skupiny totiž žiadajú striktnejšie kontroly pri prieskume ložísk bridlicového plynu v Európe. Európski lídri priamo o bridlicovom plyne nehovoria. Podľa nich je však dôležité posilňovať diverzifikáciu vnútorných dodávok energií a rozvíjať „domáce energetické zdroje“.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame