Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto SEPS
17. júla 2013 13:47 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Do projektu spájania trhov s elektrinou vstúpia nové štáty

Rumunsko a Poľsko sú bližšie k prepojeniu svojho denného trhu s elektrinou s trhmi Slovenska, Maďarska a Českej republiky. Všetky zainteresované krajiny podpísali memorandum, ktoré má vyústiť pristúpením Rumunska a Poľska k integrovaným denným trhom s elektrinou Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Rumunsko a Poľsko sa tak zaradia do projektu spájania trhov s elektrinou, tzv. Market Coupling.

„Rumunsko a Poľsko sa rozhodli pripojiť k trilaterálnemu projektu za účelom získania výhod z integrácie a prispenia k rozvoju jednotného európskeho vnútorného trhu s elektrinou,“ informovala Slovenská elektrizačná prenosová sústava, ktorá je v celom projekte prevádzkovateľom centrálneho modulu, čiže zabezpečuje kľúčové úlohy.

Projekt Market Coupling je výhodný najmä pre účastníkov trhu s elektrinou. Prispieva k vyššej likvidite trhu s elektrinou. Obchodníkom s elektrinou by mala vďaka tomuto projektu odpadnúť potreba rezervovať si a nakupovať cezhraničné prenosové kapacity medzi krajinami. Medzi Slovenskom a Českom funguje Market Coupling už od roku 2009, Maďarsko sa pripojilo v minulom roku. Organizátormi projektu sú prevádzkovatelia prenosových sústav a energetické regulačné úrady v jednotlivých krajinách.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame