Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa pohonné látky motorová nafta benzín LPG
Ilustračné foto SITA
2. augusta 2013 12:18 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Do Poľska sa oplatí ísť po benzín aj vyše 40 kilometrov

Slovenským motoristom sa oplatí tankovať v Rumunsku, Bulharsku a aj v Chorvátsku. V týchto krajinách majú lacnejšie pohonné látky ako u nás. „Najmenej za liter benzínu v únii zaplatíte v Rumunsku, o 20 centov za liter menej, ako na Slovensku. Nafta je najlacnejšia v Luxembursku. V porovnaní so Slovenskom je lacnejšia o 17 centov za liter,“ informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sme.sk.

Za posledný týždeň najvýraznejšie zlacneli benzíny v Belgicku, a to 8,3 centu za liter a taktiež o 3,1 centu za liter zlacneli benzíny v Nemecku. Naopak, benzíny zdraželi v 10 krajinách, najviac v Chorvátsku, a to o 7,1 centu na liter. Ceny nafty klesli v 15 štátoch, najviac vo Švédsku, konkrétne o 4,5 centu na liter. Naopak, nafta zdražela v desiatich štátoch, najvýraznejšie v Chorvátsku o 4,8 centu na liter.

V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska má Slovensko najdrahšie benzíny. V Maďarsku, ktoré je druhé najdrahšie, tankujú benzín v priemere o 8 centov za liter lacnejšie. Nafta je lacnejšia v Poľsku a Rakúsku. Poľsko má tretie najlacnejšie benzíny v únii a o 19 centov za liter lacnejšie ako na Slovensku.

Slovákom sa stále oplatí ísť tankovať do okolitých krajín. Do Poľska sa slovenským motoristom oplatí zájsť pre benzín v priemere 41 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do vzdialenosti 29 kilometrov. „Po benzíny sa do okolitých krajín Európskej únie oplatí ísť aj do Rakúska, približne 21 km ďaleko, do Česka asi 19 km a do Maďarska 17 km,“ dodal Novotný. Po naftu sa do okolitých členských krajín EÚ s výnimkou Poľska oplatí zájsť aj do Rakúsku, približne 14,5 km od miesta štartu na Slovensku.

Slovensko patrí medzi krajiny, kde sú v porovnaní so začiatkom roka ceny pohonných látok nižšie. „Benzíny by mali byť u nás podľa štatistík únie lacnejšie asi o 0,9 centu za liter, nafta približne o 0,1 centu za liter,“ konštatoval Novotný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies