Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohonné látky
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
29. novembra 2018 21:44 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Do pohonných látok sa budú pridávať špeciálne identifikátory

Ministerstvo financií zavelilo do boja proti podvodom pri spotrebnej dani z minerálnych olejov. Pohonné látky sa tak od budúceho roka budú na Slovensku označovať tzv. nanomarkermi

Pohonné látky na Slovensku sa budú označovať špeciálnymi identifikačnými látkami. Poslanci Národnej rady SR totiž vo štvrtok schválili novelu zákona o spotrebnej dani z minerálnych olejov. Ministerstvo financií si od povinnosti označovania benzínov a nafty tzv. nanomarkermi sľubuje zvýšenie efektivity výberu spotrebnej dane a s tým spojený vyšší výnos z dane z pridanej hodnoty, ale aj zvýšenie kvality predávaných pohonných látok a zlepšenie konkurenčného postavenia v oblasti výroby a predaja pohonných hmôt.

Milióny do rozpočtu?

Výsledkom by mal byť aj rast príjmov štátneho rozpočtu, hoci finančná správa tvrdí, že na základe dostupných údajov fiškálny dopad opatrenia kvantifikovať presne nevie. Trúfa si však dodatočne zvýšiť ročný výnos na spotrebnej dani z minerálnych olejov o 47,5 mil. eur a s tým spojený výnos na dani z pridanej hodnoty o 9,5 mil. eur. Vychádza pritom z informácií o úspešnosti zavedenia podobného opatrenia v Srbsku a z vývoja daňovej medzery na minerálnych olejoch.

Súčasťou novely sú aj kozmetické zmeny v základnej sadzbe dane na pohonné látky v súvislosti s rozhodnutím Európskej komisie týkajúcom sa daňového zvýhodnenia biopalív. Návrhom sa tiež nepriamo novelizuje aj zákon o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorým sa ruší oslobodenie alkoholického nápoja od spotrebnej dane, ak je určený na výrobu a prípravu výživových doplnkov. Táto zmena taktiež vyplýva zo stanoviska Európskej komisie. Novela nadobudne účinnosť 1. januára budúceho roka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame