Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Do Litvy dovezú viac plynu z Nórska ako z Ruska

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Cez terminál na dovoz skvapalneného zemného plynu sa z Nórska do Litvy dovezie vyše 1 miliardu kubických metrov plynu.

Litva v tomto roku dovezie viac plynu z Nórska ako z Ruska, ktoré v minulosti bolo jej jediným dodávateľom plynu. Povedal to v pondelok litovský minister energetiky Rokas Masiulis. Vilnius to dosiahol vybudovaním infraštruktúry na podporu importu skvapalneného zemného plynu (LNG). Gazprom bol monopolným dodávateľom plynu do Litvy až do konca roka 2014, kedy krajina otvorila terminál na dovoz LNG, aby znížila svoju energetickú závislosť na Rusku.

Od Statoilu vyše polovicu

„Na základe terajších plánov trhový podiel firmy Statoil v Litve v tomto roku stúpne na vyše 50 percent,“ povedal Masiulis pre agentúru Reuters. Nové kontrakty znamenajú, že dodávky cez LNG terminál sa zvýšia na viac ako 1 mld. kubických metrov plynu. Odhaduje sa pritom, že celkový dopyt v Litve bude zhruba na úrovni 2 mld. kubických metrov.

Komerčné rozhodnutia

„Trhový podiel Gazpromu v budúcnosti bude závisieť od cien a iných komerčných podmienok,“ povedal litovský minister energetiky. „V tejto veci nebudú nijaké politické rozhodnutia. Pri nákupoch plynu sú všetky rozhodnutia komerčné,“ dodal. Litva je z hľadiska Gazpromu malým trhom. Spotreba krajiny sa na celkovom ruskom exporte plynu do Európy podieľa len o niečo viac ako jedným percentom.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 8. februára 2016 17:50

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...