Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Enel Francesco Starace
Generálny riaditeľ Enelu Francesco Starace commons.wikimedia.org
21. júla 2015 15:45 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Do konca júla bude známy víťaz tendra o Slovenské elektrárne

Generálny riaditeľ Enelu Francesco Starace uviedol, že do konca mesiace podpíše Memorandum o porozumení s jedným z troch finalistov, ktorí sa uchádzajú o kúpu Slovenských elektrární.

Už o necelé dva týždne by sa mala verejnosť dozvedieť, kto uspel v boji o predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární. Generálny riaditeľ Enelu totiž v talianskej La Repubblica a následne v medzinárodných médiách uviedol, že do konca mesiace podpíše Memorandum o porozumení s jedným z troch finalistov, ktorí sa uchádzajú o kúpu Slovenských elektrární. Viac informácií taliansky energetický gigant nekonkretizoval.

Kto je tretí?

Oficiálne sa o predávaný podiel Slovenských elektrární zaujímajú dvaja investori. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a o firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. Bude zaujímavé sledovať, kto je tretím uchádzačom. V médiách sa písalo o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation, tá však ešte koncom júna informovala, že ponuku len zvažuje. Taktiež sa vyskytli informácie, že tretím uchádzačom by mohla byť fínska firma Fortum. Tá tieto informácie nikdy nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

Štátne chúťky

Netreba zabúdať ani na štát. Ten síce stále dookola opakuje, že v súčasnosti ho najmä zaujíma dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, ale začiatkom júla začal s vyhľadávaním poradcu, ktorý by mu pri možnej kúpe poradil. Podľa slov ministra hospodárstva Vazila Hudáka či premiéra Roberta Fica je v hre možnosť, že štát pôjde do navýšenia svojho 34-percentného podielu v elektrárňach, a to buď kúpou 17-percentného podielu, alebo celého 66-percentného podielu. Isté je jedno, že premiér Robert Fico sa viackrát vyjadril, že bez garancií dostavby mochoveckých blokov bude štát predaj talianskych akcií blokovať všetkými možnými dostupnými prostriedkami.

Aspoň časť akcií

Enel sa akcií Slovenských elektrární chce určite zbaviť. Potrebuje totiž znížiť zadĺženosť svojej skupiny. Šéf Enelu Starace sa prednedávnom vyjadril, že do konca tohto roku potrebujú predať aspoň časť z predávaného 66-percentného podielu, a následne po dostavbe Mochoviec by predal zvyšný balík. Dostavba Mochoviec by mala trvať podľa aktuálnych informácií ešte dva až tri roky.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies