Do Európy prepravujeme najviac plynu od roku 2013. Môže za to vypnutý Nord Stream

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto SITA

Spoločnosť Eustream v posledných dňoch prepravuje cez Veľké Kapušany z Ukrajiny denne vyše 180 mil. metrov kubických plynu. Vzniknutá situácia podľa nej potvrdzuje dôležitosť našej prepravnej sústavy.

Preprava zemného plynu cez Slovensko v posledných dňoch výrazne stúpla. Z Ukrajiny na západ smeruje denne vyše 180 mil. metrov kubických plynu, čo sú čísla, ktoré si prepravná spoločnosť pamätá ešte z konca roku 2013. Môže za to technologická odstávka plynovodu Nord Stream, cez ktorý už niekoľko dní do Európy neprúdi žiaden plyn.

Stále sme potrební

Potvrdila to aj slovenská prepravná spoločnosť Eustream. „V súvislosti s plánovanou odstávkou plynovodu Nord Stream došlo k skokovému nárastu požiadaviek na prepravu zemného plynu. Môžeme potvrdiť, že všetky požiadavky na prepravu aj v tejto situácii plníme bez akýchkoľvek problémov,“ reagovala spoločnosť na otázky portálu vEnergetike.sk. Eustream zároveň tvrdí, že vzniknutá situácia potvrdila dôležitosť našej prepravnej sústavy, ale aj celého centrálneho koridoru, pre spoľahlivosť dodávok zemného plynu do Európy.

O pätinu viac

Preprava cez plynovod Nord Stream bola kvôli technologickej údržbe zastavená 9. augusta. Dovtedy evidoval Eustream prepravu plynu z Ukrajiny cez Veľké Kapušany na úrovni do 150 mil. metrov kubických denne. Po odstavení Nord Streamu kvôli údržbovým prácam preprava plynu z Ukrajiny cez Slovensko vzrástla na vyše 180 mil. metrov kubických denne. Preprava cez Veľké Kapušany je tak v týchto dňoch najvyššia od decembra 2013.

Nord Stream je vypnutý

Údržbové práce na dvojrúrovom prepravnom plynovodnom systéme Nord Stream pritom potrvajú do 17. augusta tohto roku. Podľa informácií zverejnených samotným Nord Streamom by plná kapacita plynovodu mala byť opäť k dispozícii 19. augusta, po ukončení dodatočných prác na ruskej sekcii plynovodu.

Reverzný tok naplno

Významné objemy zemného plynu však v týchto dňoch nesmerujú iba z Ukrajiny na Slovensko, ale aj opačným smerom. Cez reverzný tok v Budinciach totiž od začiatku augusta denne prejde bezmála 39 mil. metrov kubických zemného plynu. Dopyt v tomto smere zase podporuje príprava Ukrajiny na zimnú sezónu, ktorá dopĺňa podzemné zásobníky. „Rovnako ako pri všetkých ostatných vstupných a výstupných bodoch riadne plníme požiadavky našich zákazníkov aj na prepravu zemného plynu v smere na Ukrajinu, pričom v súčasnosti je využívaná takmer celá kapacita takzvaného reverzného toku,“ dodal Eustream.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil viac ako 2 bilióny metrov kubických plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2 255 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 600 megawattov. Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Eustream