Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bionafta biopalivá
Ilustračné foto. pixabay.com
29. novembra 2013 12:49 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Do biopalivového odvetvia sa preinvestovalo 140 miliónov eur

Ročne sa na Slovensku vyprodukuje 130 tisíc metrov kubických bioetanolu a 100 tisíc ton biodieselu.

Do biopalivového odvetvia na Slovensku sa zatiaľ preinvestovalo 140 miliónov eur. Podľa Združenia pre výrobu a využitie biopalív, vďaka týmto investíciám vzniklo priamo i nepriamo viac ako 1 500 pracovných miest. Ročne sa na Slovensku vyprodukuje 130 tisíc metrov kubických bioetanolu a 100 tisíc ton biodieselu. „Slovenský biopalivový priemysel sa radí na popredné miesta medzi novými členskými štátmi EÚ,“ uviedlo združenie.

Biopalivá nachádzajú v najväčšej miere uplatnenie v doprave primiešavaním do fosílnych palív. Ich obsah v benzíne a nafte na Slovensku v súčasnosti predstavuje 4 % objemu energie. Európska únia chce do roku 2020 zvýšiť obsah biopalivovej zložky v objeme spotrebovaných motorových palív na 10 %. V súčasnosti sa vyrábajú biopalivá najmä z kukurice, repky olejnej, obilnín, sóje, či repy. Ide o biopalivá prvej generácie. Podľa nového návrhu Európskej komisie by mali firmy myslieť už aj na biopalivá druhej generácie. Vyrábať by sa mali z dreva, odpadu z lesa, lístia, kôry, zo slamy, z odpadových rastlinných olejov, či z biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu.

Slovenské Združenie pre výrobu a využitie biopalív sa vývoju smerom k druhej generácií biopalív nebráni. V súčasnej situácii navrhuje ponechať 8 % biopalív prvej generácie a 2 % pre biopalivá druhej generácie. Združenie však upozorňuje, že takáto zmena legislatívnych pravidiel za chodu narúša stabilitu regulačného rámca aj investičného prostredia. Do budúcnosti sa počíta aj s biopalivami tretej generácie, vyrábanými zo siníc a rias.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies