Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP
8. júla 2014 17:26 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Dlh Kyjeva za plyn podľa Moskvy stúpol na 5,3 mld. USD

Ruský exportér Gazprom uviedol, že Ukrajina nezaplatila za júnové dodávky.

Spoločnosť Gazprom, ktorá je najväčším ruským producentom plynu, uviedla, že Ukrajina nezaplatila za júnové dodávky. Výsledkom je podľa utorkového vyjadrenia Gazpromu to, že celkový dlh Kyjeva stúpol na sumu 5,3 mld. USD. „Neochota Ukrajiny platiť za ruský plyn sa stáva chronická a opäť ukazuje, že rozhodnutie o platbách vopred je jediným reálnym riešením,“ konštatoval vo vyhlásení generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller.

Ruské ministerstvo energetiky v pondelok oznámilo, že minister energetiky Alexander Novak plánuje, že sa koncom budúceho týždňa stretne s eurokomisárom pre energetiku Güntherom Oettingerom na rokovaniach o dodávkach plynu. Plánované rozhovory budú nasledovať po týždňoch debát s cieľom vyriešiť spor o cenu ruského plynu pre Ukrajinu. Výsledkom sporu je to, že Gazprom prerušil dodávky Ukrajine. „Zámerom je vydláždiť cestu pre ďalšie kolo trojstranných rozhovorov medzi Európskou úniou, Ruskom a Ukrajinou,“ uviedla hovorkyňa Európskej komisie (EK) Sabine Bergerová.

Ukrajina je od Ruska závislá pri pokrývaní viac ako polovice svojej spotreby plynu. Cez krajinu sa zároveň prepravuje viac ako polovica ruských dodávok plynu do Európskej únie, ktorá nákupom od Gazpromu pokrýva približne 30 % svojich potrieb. Predchádzajúce spory medzi Moskvou a Kyjevom viedli k narušeniu dodávok európskym zákazníkom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame