Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
11. decembra 2014 11:26 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Distribučnú sústavu si nebude môcť postaviť kto chce

Poslanec Martin Poliačik navrhoval vypustiť zo zákona o energetike ustanovenia, podľa ktorých predpokladom na vydanie osvedčenia na výstavbu distribučnej sústavy alebo siete je, že na danom území ešte nie je vybudovaná distribučná sústava alebo sieť, alebo nie je taká sústava alebo sieť plánovaná.

Pri výstavbe nových energetických distribučných sietí a sústav sa bude aj naďalej prihliadať na už existujúce alebo plánované distribučné sústavy. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) totiž neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o energetike od opozičného poslanca Martina Poliačika (SaS). Ten chcel zo zákona vypustiť ustanovenia, podľa ktorých predpokladom na vydanie osvedčenia na výstavbu distribučnej sústavy alebo siete je, že na danom území ešte nie je vybudovaná distribučná sústava alebo sieť, alebo nie je taká sústava alebo sieť plánovaná. „Investor momentálne stráca možnosť vybudovania si vlastnej distribučnej sústavy alebo distribučnej siete s priamym prístupom do prenosovej sústavy alebo prepravnej siete. Pokiaľ by mu toto bolo umožnené, vyhol by sa tak cene za distribúciu, ktorú si účtuje súčasný prevádzkovateľ distribučnej siete a získal tak možnosť túto významnú položku distribučných poplatkov si sám ovplyvňovať,“ myslí si Poliačik.

V súčasnosti dostane investor osvedčenie na výstavbu vlastnej distribučnej sústavy alebo siete len v prípade, že miestny prevádzkovateľ distribučnej siete nechce na plánovanom mieste stavať distribučnú sústavu on sám. „Znamená to, že majú právo veta a zamedzujú tak napríklad výrobným podnikom s vysokou spotrebou energií napojiť sa priamo na prenosovú sústavu alebo prepravnú sieť. Významnou zložkou ceny energií sú práve distribučné poplatky, z ktorých cena za distribúciu účtovaná prevádzkovateľom distribučnej sústavy, alebo distribučnej siete je spravidla najvyššou položkou,“ dodal Poliačik.

Opozičný poslanec je presvedčený, že ním navrhovaným riešením by sa každému investorovi poskytla možnosť zváženia výhodnosti investície do vlastnej distribučnej sústavy alebo distribučnej siete s možnosťou pripojenia sa na prenosovú sústavu s cieľom získania priameho vplyvu na cenu energií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies