Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie
Ilustračné foto pixabay.com
13. februára 2017 17:29 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Distribučky nie sú v súčasnosti na predaj

Východoslovenskí energetici vyzývajú na diskusiu o budúcej cenotvorbe. Sú presvedčení, že , že verejná diskusia v širších kruhoch odhalí pozitíva, ktoré boli navrhované, a pomôže pripraviť trh na nové prerozdelenie nákladov.

Akcionárske posilnenie štátu v elektrárenských distribučných spoločnostiach zrejme nebude také ľahké, ako si predstavujú slovenskí vládni politici. Aj napriek vyjadreniam predsedu vlády Roberta Fica, že v súčasnosti je počuť, že privatizéri v distribučkách uvažujú o predaji svojich podielov, zdá sa, že ony odchod zo Slovenska neplánujú.

VSE sa chce rozvíjať

„Ako zástupcovia zahraničného investora spoločnosti VSE Holding vyhlasujeme, že Slovensko patrí k našim kľúčovým regiónom v oblasti energetiky. Rozhodne vyvraciame všetky špekulácie a dohady týkajúce sa nášho odchodu alebo predaja akcií. Práve naopak, plánujeme rozvíjať tieto aktivity. A to ako v oblasti kvalitnej a bezpečnej distribučnej sústavy, tak aj na strane rozvoja služieb a nových produktov pre koncových zákazníkov,“ uviedol vo vyhlásení Karl Kraus, predseda predstavenstva spoločnosti Východoslovenská energetika Holding, ktorá je členom nemeckej skupiny innogy (predtým známa pod menom RWE). Východoslovenská energetika Holding, v ktorej má štát 51 % akcií a spoločnosť innogy zvyšných 49 %, je jediným akcionárom Východoslovenskej distribučnej.

Nemajú záujem o odpredaj

„Predstavenstvo spoločnosti Stredoslovenská energetika – Distribúcia nemá vedomosti o zámeroch jednotlivých akcionárov. Aktuálne v spoločnosti neprebiehajú žiadne procesy, ktoré by naznačovali snahu niektorého z akcionárov o odpredaj podielu,“ reagoval pre portál vEnergetike.sk Gabriel Beer z komunikačného oddelenia stredoslovenských energetikov. Jediným vlastníkom Stredoslovenskej energetiky – Distribúcia je spoločnosť Stredoslovenská energetika, v ktorej má štát 51 % akcií a 49-percentný podiel česká spoločnosť EP Energy ovládaná holdingom EPH.

Nekomentujú

Spoločnosť Západoslovenská distribučná, dcérska firma Západoslovenskej energetiky, v ktorej štát ovláda 51 % akcií a zvyšný podiel nemecká skupina E.ON, nechcela špekulácie politikov komentovať. „Naša spoločnosť na politické vyjadrenia nebude reagovať,“ konštatovala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa západoslovenských energetikov Michaela Dobošová.

O odkúpení distribučných spoločností začali vládni politici nahlas hovoriť po prevalení chaosu s cenami energií. Predseda strany SNS Andrej Danko po minulotýždňovom rokovaní koaličnej rady povedal, že koalícia bude rokovať o tom, či sa štát bude uchádzať o odkúpenie distribučných spoločností.

Zákazníkov budú informovať

Východoslovenskí energetici dodali, že návrat k cenovej úrovni v elektrorenergetike z minulého roka akceptujú a ihneď ako budú vydané nové cenové rozhodnutia, budú informovať svojich zákazníkov. „Návrat k cenovej úrovni v elektroenergetike na rok 2016 akceptujeme, pretože dnes považujeme za najdôležitejšie upokojiť zákazníkov a spraviť všetko pre to, aby sme odstránili neistotu a zmätok,“ uviedol Kraus. V súčasnosti podľa neho zákazníci nemusia zasielať žiadne podnety vo vzťahu k preddavkom či faktúram. „Po vydaní nových cenových rozhodnutí respektíve v nasledujúcich týždňoch budeme so zákazníkmi aktívne komunikovať a všetky zmeny súvisiace s faktúrami a preddavkovými platbami spravíme automaticky,“ doplnil člen predstavenstva Thomas Hejcman.

Vyzývajú na diskusiu

Energetická spoločnosť z východného Slovenska vyzýva na diskusiu o princípoch udržateľnosti a ďalšieho rozvoja. „Preto ako partner všetkých účastníkov na trhu s elektrinou vyzývame na širšiu diskusiu k budúcim princípom cenotvorby, ktoré budú voči zákazníkom spravodlivejšie. Zároveň vytvoríme dostatočný priestor pre zákazníkov, aby sa na akékoľvek zmeny mohli pripraviť. Sme presvedčení, že verejná diskusia v širších kruhoch odhalí pozitíva, ktoré boli navrhované, a pomôže pripraviť trh na nové prerozdelenie nákladov spojených s prevádzkou a údržbou distribučnej sústavy bez krížových dotácií a s uplatnením princípu rovnosti v aplikácii taríf,“ uzavrel Hejcman.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame