Diskusiu s ÚRSO si pochvaľuje aj bruselský úradník

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
EÚ
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Generálny riaditeľ Európskej komisie pre energetiku Klaus-Dieter Borchardt síce nepotvrdil vyjadrenia ÚRSO o „krištáľovo čistom“ regulačnom prostredí na Slovensku, no diskusiu medzi Slovenskom a Európskou komisiou v oblasti regulácie cien energií považuje za produktívnu a konštruktívnu.

Minulý týždeň informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), že generálny riaditeľ Európskej komisie pre energetiku Klaus-Dieter Borchardt mal na osobnom stretnutí so šéfom slovenského regulačného úradu Jozefom Holjenčíkom pochváliť nastavaný systém regulácie. Mal sa vyjadriť, že cenová regulácia cien energií je na Slovensku úplne štandardná. Hovorca ÚRSO Miroslav Lupták dokonca v tlačovej správe uviedol, že Borchardt mal označiť regulačné prostredie u nás za „krištáľovo čisté“. Generálny riaditeľ Európskej komisie pre energetiku nechcel priamo na tieto vyjadrenia reagovať. Avšak aj keď nepotvrdil, že označil naše regulačné prostredie za „krištáľovo čisté“, diskusiu medzi Slovenskom a Európskou komisiou v oblasti regulácie cien energií považuje za produktívnu a konštruktívnu.

Nechal si veci vysvetliť

„Komisia nezvykne komentovať bilaterálne stretnutia a diskusie s členskými štátmi, ktoré sa týkajú špecifického vývoja v rámci regulérnych hodnotení energetických politík členských štátov. Napriek tomu však môžem potvrdiť, že v posledných mesiacoch máme produktívne a konštruktívne kontakty so Slovenskou republikou, a to na úrovni expertov aj najvyššieho manažmentu,“ reagoval pre portál vEnergetike.sk Borchardt. Ten si pochvaľuje súčasný prístup predstaviteľov slovenského regulačného úradu. „Vďaka nedávnym kontaktom s predstaviteľmi ÚRSO som získal jasné a pochopiteľné vysvetlenie, ako sa vytvárajú vzorce pre výpočet sieťových taríf pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy a prevádzkovateľa distribučnej sústavy, a tiež aj o tom, ako sa určujú finálne ceny pre spotrebiteľov, aby sa pritom zohľadnili náklady regulovaných subjektov. Takéto vysvetlenia sú užitočné pre ďalšie zhodnotenie regulačného rámca na Slovensku,“ dodal Borchardt.

Postupné rušenie regulácie

Vysoký bruselský úradník nechcel uviesť, aké vidí pozitíva či negatíva v slovenskej regulácii cien energií. Nechcel ani konkretizovať, v čom by mohlo byť Slovensko pre iné krajiny vzorom a čo by malo naopak v rámci regulácie cien energií zmeniť. Uviedol však, že vo všetkých krajinách komisia pracuje na tom, aby sa časom ukončila cenová regulácia pre konečných spotrebiteľov elektriny a plynu. „Tiež zdôrazňujeme nutnosť hľadať spôsoby postupného zrušenia regulovaných cien pod úrovňou nákladov v čo najkratšom čase. V záujme tohto cieľa budú so Slovenskom a ďalšími členskými štátmi pokračovať bilaterálne konzultácie s cieľom povzbudiť všetkých, aby stanovili cestovnú mapu pre postupné zrušenie všetkých regulovaných cien,“ uzavrel Borchardt.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví