Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto SPP
13. marca 2015 11:11 PlynAktuality od SPPSITA

Deň otvorených dverí v Plynárenskom múzeu

Spoznajte históriu plynárenstva cez viac ako 400 exponátov na dni otvorených dverí v Slovenskom plynárenskom múzeu.

Viete, ako vyzerali prvé lampy na svietiplyn, kedy sa na území Slovenska objavili či kedy u nás začali jazdiť prvé autá na plyn? Plynárenstvo nie sú len dlhé potrubia, ale ide o zaujímavé a technologicky vyspelé odvetvie s dlhoročnou tradíciou. Presvedčia sa o tom všetci návštevníci tohtoročného dňa otvorených dverí v Slovenskom plynárenskom múzeu.

Podujatie určené pre malých aj veľkých sa uskutoční 18. marca od 10,00 do 16,00 hod. v Slovenskom plynárenskom múzeu na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave (areál SPP). Každú hodinu budú prebiehať prehliadky s odborným výkladom pracovníkov múzea, počas ktorých predstavia plynárenstvo od jeho počiatkov až po súčasnosť.

„Napriek pomerne špecifickému zameraniu, plynárenské múzeum od jeho vzniku v roku 1996 navštívilo už viac ako 43 000 návštevníkov. Deň otvorených dverí ponúka širokej verejnosti možnosť stráviť deň možno trochu netradične, ale určite zaujímavo, a verím, že aj tento rok si k nám nájdu cestu všetci, ktorí majú záľubu v technických pamiatkach,“ hovorí Ondrej Šebesta, riaditeľ sekcie pre vzťahy s verejnosťou SPP.

Múzeum je rozčlenené na niekoľko expozícií. Na Pavilón histórie, ktorý je venovaný histórii svietiplynu, nadväzujú Kancelária prokuristu a Laboratórium, ktoré dotvára obraz nevyhnutnej prevádzkovej spoľahlivosti výroby svietiplynu ako paliva. Plynárenské múzeum zhromažďuje aj rozsiahly dokumentačný materiál v podobe historických fotografií či dobových dokumentov, ale aj veľké množstvo odbornej literatúry, plynárenských časopisov a videozáznamov. Hoci Pavilón súčasnosti plynárenstva ešte iba vzniká, už dnes ponúka návštevníkom viacero exponátov dokumentujúcich ťažbu, prepravu, úpravu a využitie zemného plynu.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) je najvýznamnejším dodávateľom plynu na Slovensku, ktorý priamo nadväzuje na takmer 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Vďaka tomu je najväčším dodávateľom energií na slovenskom trhu. SPP zabezpečuje spoľahlivé, bezpečné a konkurencieschopné dodávky elektriny a plynu a s nimi spojené služby tak na Slovensku, ako aj na medzinárodných trhoch. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies