Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Deň otvorených dverí v Plynárenskom múzeu

Ilustračné foto
Ilustračné foto SPP

Spoznajte históriu plynárenstva cez viac ako 400 exponátov na dni otvorených dverí v Slovenskom plynárenskom múzeu.

Viete, ako vyzerali prvé lampy na svietiplyn, kedy sa na území Slovenska objavili či kedy u nás začali jazdiť prvé autá na plyn? Plynárenstvo nie sú len dlhé potrubia, ale ide o zaujímavé a technologicky vyspelé odvetvie s dlhoročnou tradíciou. Presvedčia sa o tom všetci návštevníci tohtoročného dňa otvorených dverí v Slovenskom plynárenskom múzeu.

Podujatie určené pre malých aj veľkých sa uskutoční 18. marca od 10,00 do 16,00 hod. v Slovenskom plynárenskom múzeu na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave (areál SPP). Každú hodinu budú prebiehať prehliadky s odborným výkladom pracovníkov múzea, počas ktorých predstavia plynárenstvo od jeho počiatkov až po súčasnosť.

„Napriek pomerne špecifickému zameraniu, plynárenské múzeum od jeho vzniku v roku 1996 navštívilo už viac ako 43 000 návštevníkov. Deň otvorených dverí ponúka širokej verejnosti možnosť stráviť deň možno trochu netradične, ale určite zaujímavo, a verím, že aj tento rok si k nám nájdu cestu všetci, ktorí majú záľubu v technických pamiatkach,“ hovorí Ondrej Šebesta, riaditeľ sekcie pre vzťahy s verejnosťou SPP.

Múzeum je rozčlenené na niekoľko expozícií. Na Pavilón histórie, ktorý je venovaný histórii svietiplynu, nadväzujú Kancelária prokuristu a Laboratórium, ktoré dotvára obraz nevyhnutnej prevádzkovej spoľahlivosti výroby svietiplynu ako paliva. Plynárenské múzeum zhromažďuje aj rozsiahly dokumentačný materiál v podobe historických fotografií či dobových dokumentov, ale aj veľké množstvo odbornej literatúry, plynárenských časopisov a videozáznamov. Hoci Pavilón súčasnosti plynárenstva ešte iba vzniká, už dnes ponúka návštevníkom viacero exponátov dokumentujúcich ťažbu, prepravu, úpravu a využitie zemného plynu.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) je najvýznamnejším dodávateľom plynu na Slovensku, ktorý priamo nadväzuje na takmer 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Vďaka tomu je najväčším dodávateľom energií na slovenskom trhu. SPP zabezpečuje spoľahlivé, bezpečné a konkurencieschopné dodávky elektriny a plynu a s nimi spojené služby tak na Slovensku, ako aj na medzinárodných trhoch. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SPPDátum 13. marca 2015 11:11
K téme

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...