Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohonné látky benzín motorová nafta
Ilustračné foto SITA/AP
16. augusta 2017 12:42 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Daň za benzín a naftu bez obsahu biopalív sa má zvyšovať

Vládny kabinet schválil, že benzín bez pridaného biopaliva sa má zdaňovať sadzbou 554 eur na tisíc litrov oproti súčasným 550,52 eura.

Sadzby spotrebných daní z benzínu a nafty sa budú upravovať. Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila návrh novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja. Zvýšiť sa má základná sadzba dane za motorový benzín a naftu bez obsahu biopaliva a zároveň sa majú stanoviť podiely biopalív v benzíne a nafte, pri ktorých sa bude v nasledujúcich rokoch pre tieto pohonné látky uplatňovať zvýhodnená sadzba.

Benzín bez pridaného biopaliva sa má podľa návrhu ministerstva po novom zdaňovať sadzbou 554 eur na tisíc litrov oproti súčasným 550,52 eura. Základná sadzba spotrebnej dane pre motorovú naftu bez biopaliva má zase stúpnuť zo súčasných 386,40 eura na tisíc litrov na 394 eur. Zvýhodnené sadzby sa výraznejšie meniť nemajú. Pri benzíne sa navrhuje jej zníženie o 50 centov na 514 eur na tisíc litrov a pri nafte má zostať bez zmeny na úrovni 368 eur.

Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2018 okrem ustanovení týkajúcich sa problematiky obchodovania s pohonnými látkami v daňovom voľnom obehu. Tie nadobúdajú účinnosť 1. apríla 2018. Na účinnosť majú vplyv aj ustanovenia týkajúce sa daňového zvýhodnenia biopalív.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame