Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rádioaktívne látky
Ilustračné foto. Idea go/FreeDigitalPhotos.net
15. apríla 2014 8:38 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Daň z jadrového paliva v Nemecku je nezákonná

Vyplýva to z predbežného rozhodnutia nemeckého finančného súdu v Hamburgu

Finančný súd v Hamburgu dospel k predbežnému rozhodnutiu, ktoré by mohlo viesť k tomu, že nemecké energetické spoločnosti E.ON a RWE dostanú späť finančné prostriedky, ktoré zaplatili v rámci dane z jadrového paliva. Spoločnosti E.ON a RWE by tak mali dostať naspäť celkovo 2,2 mld. eur. Zo stanoviska súdu vyplýva, že rozhodnutie nie je právne záväzné vzhľadom na to, že sa nemecký súd v súvislosti s touto daňou v novembri obrátil na európske súdne orgány.

„Dnešné rozhodnutie potvrdilo náš názor, že daň z jadrového paliva je protizákonná a nie je v súlade s európskymi pravidlami,“ uviedla spoločnosť RWE vo svojom stanovisku. Spoločnosť E.ON uviedla, že toto rozhodnutie neovplyvnilo jej hospodárske výsledky, keďže rozhodnutie ešte nie je konečné.

Skupina RWE pôsobí aj na Slovensku. Od roku 2003 ovláda 49-percentný podiel v distribučnej spoločnosti Východoslovenská energetika, a. s. (VSE). Zvyšný podiel VSE ovláda Fond národného majetku SR, akcionárske práva však vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Od roku 2008 na slovenskom trhu s plynom pôsobí aj RWE Gas Slovensko. Firma E.ON pôsobí na Slovensku ako 40-percentný akcionár distribučnej spoločnosti Západoslovenská energetika, a. s.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame