Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto graur codrin/FreeDigitalPhotos.net
16. októbra 2014 16:34 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ďalšie rokovanie o plyne je naplánované na budúci týždeň

Podľa predpokladov sa malo o cene plynu z Ruska rokovať v Berlíne, no eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger potvrdil, že ministri pre energetiku Ukrajiny a Ruska sa stretnú 21. októbra v Bruseli.

Ďalšie trilaterálne kolo rokovaní medzi Ukrajinou, Ruskom a EK s cieľom urovnať cenovú plynovú vojnu sa uskutoční v utorok v Bruseli, a nie v Berlíne, uviedol eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. Podľa predpokladov sa malo o cene plynu z Ruska rokovať v Berlíne, no Oettinger potvrdil vo štvrtok, že ministri pre energetiku Ukrajiny a Ruska sa stretnú 21. októbra v Bruseli. Európska komisia dúfa, že sa jej podarí vyrokovať dohodu, ktorá by ukončila nepriaznivú situáciu vyvolanú zastavením dodávok plynu Ukrajine Moskvou.

Rusko v júni stoplo Ukrajine dodávky plynu, keď sa obe strany nedohodli na vyriešení cenového sporu a uhradení dlhu Kyjeva za odobratý plyn. Ten podľa ruskej spoločnosti Gazprom predstavuje vyše 5 mld. USD. V predchádzajúcom kole rozhovorov EK Ukrajine navrhla, aby v prechodnom období počas zimných mesiacov súhlasila s cenou 385 USD za tisíc kubických metrov plynu. Kyjev však návrh zatiaľ neprijal a naznačil, že bude trvať na dlhodobých cenových garanciách.

Vlani Moskva znížila Kyjevu cenu za plyn na 268,50 USD za tisíc metrov kubických po tom, čo vtedajší prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč oznámil, že pred podpisom dohody o približovaní sa k Európskej únii uprednostní užšiu spoluprácu s Moskvou. Masové pouličné protesty však viedli vo februári k zvrhnutiu Janukovyča a Moskva následne Kyjevu zvýšila cenu na 486 USD za tisíc kubických metrov. To vláda v Kyjeve odmietla a žiada návrat k pôvodnej cene.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies