Cyprus ide ťažiť plyn so zahraničnými firmami

22. decembra 2016 11:47
SITA

Očakáva sa, že rokovania sa uzavrú koncom januára alebo začiatkom februára budúceho roka. Licencie na ťažbu budú platné sedem rokov.

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Cyperská vláda si vybrala na rokovania o ťažbe plynu pri južnom pobreží krajiny troch partnerov, taliansku firmu Eni, konzorcium firmy Eni a francúzskej spoločnosti Total a konzorcium americkej firmy ExxonMobil a spoločnosti Qatar Petroleum, aby sa s nimi dohodla na podmienkach udelenia licencií. Informoval o tom v stredu cyperský minister energetiky Yiorgos Lakkotrypis.

„Skutočnosť, že sme dostali veľmi zaujímavé technické a ekonomické návrhy nám dáva optimizmus v súvislosti s vyhliadkami,“ povedal Lakkotrypis o plánovanej ťažbe. O ťažbu z troch oblastí sa uchádzalo osem firiem a konzorcií. Podľa ministra energetiky sa očakáva, že rokovania sa uzavrú koncom januára alebo začiatkom februára budúceho roka. Licencie na ťažbu budú platné sedem rokov.

Americká spoločnosť Noble Energy, ktorá získala licenciu na ťažbu v predošlom kole vyjednávaní, objavila pri Cypre ložisko obsahujúce podľa odhadu 4 bil. kubických metrov plynu.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?