Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Cofely zabezpečila výmenu technológií v Rybe Žilina

Výmena technológií v Rybe Žilina.
Rozvody kvapalného čpavku z čpavkových čerpadiel. Cofely

Spoločnosť Cofely v apríli úspešne ukončila projekt výmeny technológie chladenia a mrazenia skladov v spoločnosti Ryba Žilina. Cieľom rekonštrukcie bolo prostredníctvom inštalácie nových technológií dosiahnuť nižšiu energetickú náročnosť, zlepšiť kvalitu výrobkov a znížiť negatívne vplyvy na životné prostredie.

Verejnú súťaž, ktorej predmetom bola dodávka a montáž technologických zariadení určených na chladenie a mrazenie skladov v spoločnosti Ryba Žilina, vyhrala v minulom roku spoločnosť Cofely. S realizáciou projektu začala v septembri 2014. Okrem dodávky a montáže Cofely navrhovala a pripravovala aj celý realizačný projekt. Špecifikácia jednotlivých prvkov zariadení bola daná v rámci zadania verejného obstarávania, avšak hydraulický návrh pripravil realizačný tím divízie dodávateľských činností spoločnosti Cofely. „Pri príprave realizačného projektu sme sa zamerali na zníženie energetickej náročnosti zariadení a zabezpečenie stálej teploty chladenia a mrazenia, čo by sa malo pozitívne odraziť na zvýšení BOZ, znížení všeobecného ohrozenia vzhľadom na nižšie množstvá čpavku a znížení celkových prevádzkových nákladov,“ hovorí Marián Horov, projektový manažér spoločnosti Cofely.

Technologické zariadenia sa vymieňali v objekte „Mraziarenská kocka“, ktorý pozostáva z piatich poschodí. Dve poschodia sú určené na chladenie (max. teplota + 5 C) a zvyšné na mrazenie výrobkov (teplota do – 28 C). „Výmenu technológií sa nám podarilo zrealizovať počas plnej prevádzky. Postupne sme odpájali jednotlivé podlažia, inštalovali nové zariadenia a to všetko pri plnom využití pôvodnej technológie. Výmena bola náročná aj s ohľadom na likvidáciu čpavku. Z celkového objemu 7 ton sa množstvo využívaného čpavku podarilo znížiť na 2 tony, čo má určite pozitívny vplyv na životné prostredie,“ dopĺňa Marián Horov.

Pozrite si projekt Cofely v žilinskej Rybe na fotografiách:

Projekt bol ukončený 7. apríla 2015 a v súčasnosti v objekte prebieha skúšobná 60-dňová prevádzka. Odovzdaním projektu však spolupráca medzi spoločnosťami Cofely a Ryba Žilina nekončí. Naopak, na základe pozitívnych skúseností, odborného prístupu a vysokej kvality realizácie projektu, bude Cofely od 1. júna 2015 pre spoločnosť Ryba Žilina zabezpečovať aj technickú správu a údržbu objektu. Súčasťou zmluvy je technická obsluha zariadení chladenia a vykurovania, energetický manažment, pravidelný servis a revízie technologických zariadení.

„V rámci spolupráce so spoločnosťou Cofely by som rád vyzdvihol ústretovosť a vysokú odbornú úroveň zamestnancov počas celej doby realizácie projektu. V prípade vzniku sporných situácií sme vždy našli spoločné riešenie, pričom sa nám podarilo zachovať kvalitu realizácie a odsúhlasený harmonogram výstavby,“ potvrdzuje Ján Mozoľa, vedúci projektu Ryba Žilina.

Doplnkové informácie – zoznam výmeny technologických zariadení:

1. Piestová kompresorová jednotka GEA GRASSO V1100 – vrátane riadiaceho systému s dotykovým displejom

2. Piestová kompresorová jednotka GEA GRASSO V700 – vrátane riadiaceho systému s dotykovým displejom

3. Vysokotlaký zberač chladiva NH3 – priemer 800 mm, dĺžka valcovej časti 3500 mm

4. Nízkotlaký odlučovač chladiva NH3 pre okruh -6°C a okruh -30 °C

5. Čpavkové hermetické čerpadlo pre okruh -6°C a okruh -30°C

6. Čpavkový chladiče vzduchu – GEA

7. Doskový výmenník (podchladzovač) NH3/glykol 35%

8. Boiler s objemom 4000 litrov na zásobu TUV

9. Potrubné rozvody a regulačné stanice

10. Elektroinštalačné rozvody a MaR (kabeláže, rozvádzače, žľaby) – systém Siemens

Viac informácií o službách a spoločnosti Cofely: www.cofely.sk

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor CofelyDátum 26. mája 2015 7:44

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...