Členovia OPECu vyťažili menej ropy

12. novembra 2015 15:53

Kartel informoval, že jeho ťažba bola minulý mesiac na úrovni 31,38 mil. barelov denne, čo bolo v porovnaní so septembrom menej o 256 tis. barelov denne.

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Produkcia ropy, ktorú vyťažili členské štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), v októbri klesla. Kartel vo svojej pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnil vo štvrtok, informoval, že jeho ťažba bola minulý mesiac na úrovni 31,38 mil. barelov denne, čo bolo v porovnaní so septembrom menej o 256 tis. barelov denne. OPEC zároveň prognózuje, že dodávky ropy na globálny trh zo strany jeho konkurentov sa na budúci rok prvýkrát od roku 2007 znížia, keďže zlacnenie ropy vedie k poklesu investícii do ropného priemyslu.

Kartel predpovedá, že dodávky ropy na globálny trh zo strany krajín, ktoré nie sú členmi OPEC-u, sa v budúcom roku zmenšia o približne 130 tis. barelov denne. Kartel odhaduje, že za tento rok sa ťažba v krajinách mimo OPEC-u celkovo zvýši o 720 tis. barelov denne. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu predpovedá, že v treťom štvrťroku 2016 sa dopyt po jej rope zväčší na 31,51 mil. barelov denne. OPEC však nezmenil predikciu dopytu po svojej rope za celý rok 2016 a predpokladá, že bude na úrovni 30,82 mil. barelov denne.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?