Členovia OPEC-u medzi sebou bojujú o ázijský trh

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Saudská Arábia a jej spojenci v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) z oblasti Perzského zálivu síce navonok pôsobia jednotne v odmietaní znižovania ťažby, ale čoraz viac prehlbujú vzájomný boj o udržanie si trhových podielov v Ázii. Spojené arabské emiráty sa minulý týždeň pripojili ku Kuvajtu a Iraku, ktorých taktikou je predaj ropy na ázijskom trhu za nižšiu cenu, ako je cena saudskoarabskej ropy.

„Je to boj o trh,“ povedal Tushar Bansal z poradenskej spoločnosti FGE. Ropná firma zo Spojených arabských emirátov Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) stanovila oficiálnu predajnú cenu ropy so zľavou v porovnaní so saudskoarabskou ropou. Vyplýva to z minulotýždňových údajov z obchodného prostredia. Firma ADNOC mala pocit, že musí znížiť ceny, aby zaručila, že jej ropa zostane atraktívna pre ázijské rafinérske spoločnosti, povedal zdroj oboznámený so stratégiou ADNOC.

Zníženie ceny ropy z produkcie Spojených arabských emirátov podporilo dopyt na spotovom trhu a taiwanská rafinérska spoločnosť CPC Corp v úvode roka nakúpila veľké množstvo tejto ropy. Tushar Bansal z poradenskej firmy FGE však upozornil, že členovia OPEC-u aj krajiny, ktoré nie sú členmi tohto kartelu, budú musieť zredukovať ťažbu, aby sa na trhu obnovila rovnováha. „Ak nikto neustúpi, ceny budú naďalej klesať,“ dodal.

Ceny ropy oslabili pod úroveň 50 USD za barel, čiže najnižšie od roku 2009. Výhľad pritom zostáva nepriaznivý. Napríklad banka Goldman Sachs zredukovala svoju prognózu priemernej ceny londýnskej ropy Brent v roku 2015 na 50,40 USD za barel a ľahkej americkej ropy na 47,15 USD za barel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať