Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eni
Ilustračné foto SITA/AP
25. apríla 2013 0:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Čistý zisk talianskej Eni sa prepadol o 39 %

Talianska energetická skupina Eni evidovala 39-percentný pokles štvrťročného zisku. Podpísala sa pod to nižšia produkcia ropy a plynu spoločnosti a slabší vývoj na trhu s plynom. Skupina však potvrdila svoju prognózu rastu pre tento rok, a to aj napriek tomu, že jej produkcia v prvom kvartáli v dôsledku výpadkov v Líbyi a Nigérii klesla o takmer 5 %. Čistý zisk spoločnosti oslabil počas prvých troch mesiacov tohto roka na 1,43 mld. eur. „Potvrdzujeme náš rast…pri cene 90 USD za barel na úrovni viac ako 3 % a pri 110 USD za barel cez 2 %,“ povedal šéf prieskumu a ťažby spoločnosti Eni Claudio Descalzi.

Eni je najväčší zahraničný producent ropy v Afrike a analytici sa obávajú, že nepokoje v niektorých častiach regiónu môžu negatívne zasiahnuť rastové vyhliadky spoločnosti. Skupina, ktorá produkovala v prvom kvartáli 1,6 mil. barelov ropného ekvivalentu denne, evidovala pokles produkcie v Nigérii v dôsledku povodní a sabotáží o 20 tis. barelov ropného ekvivalentu denne. Po odstavení ropného a plynárenského komplexu v Líbyi na desať dní sa dostala produkcia spoločnosti v krajine opäť na pôvodnú úroveň a predstavovala 260 tis. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame