Čistý zisk ruskej firmy Rosnefť v treťom kvartáli klesol

25. novembra 2015 16:50

Čistý zisk najväčšej ruskej ropnej spoločnosti v treťom štvrťroku klesol na 113 mld. rubľov (RUB) z úrovne 134 mld. RUB, na ktorej bol v druhom kvartáli.

Rosneft
Ilustračné foto SITA/AP

Spoločnosť Rosnefť, ktorá je najväčším ruským producentom ropy, v treťom štvrťroku evidovala medzikvartálny pokles čistého zisku o 15,7 % na sumu 113 mld. rubľov (RUB) z úrovne 134 mld. RUB v druhom kvartáli. Zisk firmy pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) sa počas júla až septembra v porovnaní s druhým štvrťrokom znížil o 21,5 % na 244 mld. RUB. V závere tretieho štvrťroka spoločnosť evidovala čistý dlh v objeme 24,5 mld. USD.

Tržby spoločnosti Rosnefť v treťom kvartáli oproti druhému štvrťroku oslabili o 3,5 % na 1,266 bil. RUB. Dôvodom zníženia tržieb bol pokles cien ropy pri vyjadrení v rubľoch o 4,4 %. Tento negatívny vývoj však kompenzoval predovšetkým rast objemu predaja ropných produktov na domácom trhu o 9,6 % a export ropy na trhy mimo Spoločenstva nezávislých štátov o 2 %.

Produkcia uhľovodíkov spoločnosti Rosnefť za obdobie januára až septembra v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška stúpla o 1,4 % na 5,14 mil. barelov ropného ekvivalentu denne. Produkcia v treťom štvrťroku však medzikvartálne oslabila o 1,3 % na 5,08 mil. barelov denne.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?