Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.
26. februára 2016 15:19 PlynAktuality od SITASITA

Čistý zisk Novateku sa vlani zdvojnásobil

Druhý najväčší ruský producent plynu za minulý rok vykázal čistý zisk 74,4 mld. rubľov.

Ruská firma Novatek, ktorá je producentom plynu, za minulý rok vykázala rast čistého zisku vďaka zvýšeniu cien plynu v rubľoch. Novatek, ktorý je po Gazprome druhým najväčším ruským producentom plynu, v piatok informoval, že jeho čistý zisk za rok 2015 za zdvojnásobil na 74,4 mld. rubľov (RUB) a tržby stúpli o 33 % na 475,3 mld. RUB.

V štvrtom kvartáli firma dosiahla čistý zisk 13,8 mld. RUB, čím prekonala prognózu analytikov, ktorí predpovedali, že bude v sume 11,8 mld. RUB. Analytici VTB Capital uviedli, že zisk za posledný štvrťrok vlaňajška je lepší vzhľadom na menšie ako očakávané straty hodnoty majetku. Analytici dodali, že spoločnosť v štvrtom kvartáli vygenerovala zdravý voľný cash flow, a to v objeme 415 mil. USD.

Novatek je hlavným akcionárom v ruskom projekte skvapalneného zemného plynu (LNG) Jamal v hodnote 27 mld. USD. Západné sankcie však firme sťažujú získanie financií na projekt, ktorý by mal LNG začať produkovať v roku 2017. Analytici Gazprombank v nedávnej správe uviedli, že bez externého financovania projekt spotrebuje celý voľný cash flow firmy. V decembri Novatek podpísal dohodu o predaji 9,9-percentného podielu v projekte Jamal čínskemu fondu Hodvábna cesta a fond už poskytol úver 730 mil. eur na financovanie tohto projektu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame