Čistý zisk Lukoilu vlani klesol o 39 %

3. marca 2015 15:18

Druhá najväčšia ruská ropná spoločnosť za minulý rok vykázala čistý zisk 4,75 miliardy amerických dolárov.

Lukoil
Ilustračné foto. SITA/AP

Čistý zisk spoločnosti Lukoil, ktorá je druhým najväčším ruským producentom ropy, v minulom roku oslabil o 39 % na 4,75 miliardy amerických dolárov. Dôvodom bol prepad cien ropy. Nenaplnilo sa ani očakávanie analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí predpokladali, že čistý zisk za minulý rok oslabí menej výrazne, a to na sumu 6,6 miliardy dolárov.

Zisk Lukoilu pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBIDTA) v minulom roku klesol na 15,98 miliardy dolárov z úrovne 16,7 miliardy dolárov, na ktorej bol v roku 2013. Ani týmto ziskom spoločnosť nenaplnila prognózu analytikov, ktorí predpovedali, že bude na úrovni 19,5 miliardy amerických dolárov.

Minuloročné tržby Lukoilu stúpli o 2 % na 144,2 miliardy dolárov. Prekonali sa tým očakávania, že budú v objeme 143,6 miliardy dolárov. Ropné spoločnosti vážne postihol pokles cien ropy, ktoré pre nadmernú ponuku sa oproti svojmu minuloročnému vrcholu znížili o takmer polovicu. V prípade ruských ropných spoločností navyše slabší rubeľ zvýšil ich dlhy v zahraničných menách.Čo si o tom myslíte?