Čistý zisk Lukoilu medziročne klesol o 60 %

10. júna 2015 14:00

Druhý najväčší ruský producent ropy za prvý štvrťrok vykázal čistý zisk 690 mil. USD.

Lukoil
Ilustračné foto SITA/AP

Ruská spoločnosť Lukoil, ktorá je druhým najväčším producentom ropy v krajine, v prvom kvartáli evidovala medziročný pokles čistého zisku o 60 %, čo je horší výsledok, ako sa očakávalo. Firma za január až marec vykázala čistý zisk v sume 690 mil. USD. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že spoločnosť v prvom štvrťroku dosiahne čistý zisk 1,06 mld. USD.

Lukoil ďalej informoval, že jeho tržby za prvé tri mesiace tohto roka oproti rovnakému obdobiu vlaňajška oslabili o 35 % na 23,2 mld. USD. Zisk firmy pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) sa zmenšil o takmer tretinu na 2,8 mld. USD. Lukoil ďalej informoval, že s čínskou spoločnosťou Sinopec podpísal dohodu o predaji svojho 50-percentného podielu vo firme Caspian Investment Resources Ltd za 1,067 mld. USD.

Podiel Lukoilu na celkovej ruskej ťažbe ropy je na úrovni 16,6 % a podiel firmy na rafinérskej produkcii krajiny je 16,5 %. Lukoil uskutočňuje prieskum a ťažbu v 14 krajinách, ale hlavnou oblasťou jeho ťažby ropy je ruský región Západná Sibír.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?