Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP
8. júna 2015 15:05 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Čistý zisk firmy Bašnefť medziročne klesol o 18,4 %

Ruská ropná spoločnosť za január až marec vykázala čistý zisk patriaci akcionárom v sume 11,4 mld. rubľov.

Ruská ropná spoločnosť Bašnefť v prvom štvrťroku tohto roka evidovala medziročný pokles čistého zisku patriaceho akcionárom o 18,4 % na 11,4 mld. rubľov (RUB). Tržby spoločnosti za január až marec v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka oslabili o 2,5 % na 142,9 mld. RUB. Zisk firmy pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBIDTA) však v prvom kvartáli medziročne stúpol o 5 % na 26,7 mld. RUB.

Spoločnosť ďalej informovala, že jej kapitálové výdavky v prvom štvrťroku medziročne vzrástli o 34,3 % na 12,161 mld. RUB. Priemerná denná ťažba ropy sa zvýšila o 14,7 % na 52,3 tisíc ton. „Napriek zhoršeniu podmienok na trhu v prvom štvrťroku 2015, firma dosiahla dobré finančné výsledky. Pomohol tomu najmä medziročný rast ťažby ropy o 14,4 % a zvýšenie exportu o 15,9 %,“ uviedol Bašnefť. Medziročný pokles čistého zisku podľa firmy spôsobil najmä negatívny vplyv vývoja na devízovom trhu a náklady na obsluhu dlhu.

Bašnefť je štvrtou najväčšou ruskou ropnou firmou. Po rozhodnutí súdu v decembri minulého roka štát prevzal od konglomerátu Sistema 73,94-percentný podiel v spoločnosti Bašnefť, čiže firma bola fakticky zoštátnená.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame