Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čistý zisk Chevronu v prvom štvrťrku klesol o 43 %

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Druhá najväčšia americká ropná firma za prvý kvartál vykázala čistý zisk 2,57 mld. USD, v rovnakom období vlaňajška bol v objeme 4,51 mld. USD.

Americká ropná a plynárenská spoločnosť Chevron Corp v prvom štvrťroku evidovala pokles zisku o 43 %. Chevron, ktorý je druhou najväčšou americkou ropnou firmou, vykázal za prvý kvartál čistý zisk 2,57 mld. USD, čiže 1,37 USD na akciu, pričom v rovnakom období minulého roka bol na úrovni 4,51 mld. USD, čiže 2,36 USD na akciu. Spoločnosť však prekonala očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí predpovedali, že jej zisk bude v sume 79 centov na akciu.

Ťažba spoločnosti Chevron v prvom kvartáli stúpla o 4 % na 2,68 mil. barelov ropného ekvivalentu denne, a to hlavne vďaka ťažbe v USA, Bangladéši a Argentíne. Ceny ropy oproti júnu minulého roka klesli o vyše 40 %, čo poškodilo divíziu produkcie ropy a plynu, ale pomohlo viac ako zdvojnásobeniu zisku rafinérskej divízie Chevronu na 1,42 mld. USD.

Chevron v prvom štvrťroku pokračoval v znižovaní nákladov a svoje prevádzkové výdavky zmenšil o 9 %. Chevron v tomto roku už predal majetok za 4 mld. USD. Ide o súčasť rozsiahlejšieho plánu, ktorý má pomôcť financovať vyplácanie dividend z voľného toku hotovosti.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...