Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
3. mája 2015 13:50 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Čistý zisk Chevronu v prvom štvrťrku klesol o 43 %

Druhá najväčšia americká ropná firma za prvý kvartál vykázala čistý zisk 2,57 mld. USD, v rovnakom období vlaňajška bol v objeme 4,51 mld. USD.

Americká ropná a plynárenská spoločnosť Chevron Corp v prvom štvrťroku evidovala pokles zisku o 43 %. Chevron, ktorý je druhou najväčšou americkou ropnou firmou, vykázal za prvý kvartál čistý zisk 2,57 mld. USD, čiže 1,37 USD na akciu, pričom v rovnakom období minulého roka bol na úrovni 4,51 mld. USD, čiže 2,36 USD na akciu. Spoločnosť však prekonala očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí predpovedali, že jej zisk bude v sume 79 centov na akciu.

Ťažba spoločnosti Chevron v prvom kvartáli stúpla o 4 % na 2,68 mil. barelov ropného ekvivalentu denne, a to hlavne vďaka ťažbe v USA, Bangladéši a Argentíne. Ceny ropy oproti júnu minulého roka klesli o vyše 40 %, čo poškodilo divíziu produkcie ropy a plynu, ale pomohlo viac ako zdvojnásobeniu zisku rafinérskej divízie Chevronu na 1,42 mld. USD.

Chevron v prvom štvrťroku pokračoval v znižovaní nákladov a svoje prevádzkové výdavky zmenšil o 9 %. Chevron v tomto roku už predal majetok za 4 mld. USD. Ide o súčasť rozsiahlejšieho plánu, ktorý má pomôcť financovať vyplácanie dividend z voľného toku hotovosti.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies