Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
23. mája 2016 19:32 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Číňania chcú obchodovať s uralskou ropou

Petrohradská komoditná burza plánuje začatie obchodovania v novembri.

Čínske firmy by mali záujem o obchodovanie s futuritami na zmes uralskej ropy, ktorá je hlavným exportným artiklom Ruska. Povedal to zástupca šéfa petrohradskej komoditnej burzy Michail Temničenko. Rusko bolo v apríli už druhý mesiac v tomto roku najväčším dodávateľom ropy do Číny. Import ruskej ropy do Číny sa v apríli medziročne zvýšil o 52 % na 1,17 mil. barelov denne, pričom išlo o zhruba štvrtinu celkového ruského exportu ropy.

„Je predčasné povedať, že čínske firmy už smerujú, alebo plánujú zúčastniť sa na obchodovaní s futuritami na export ropy. Zatiaľ môžeme hovoriť iba o záujme,“ uviedol v pondelok Temničenko pre Reuters. Minulý mesiac ruský minister energetiky Alexander Novak vyzval na začatie obchodovania s futuritami na uralskú ropnú zmes. Temničenko povedal, že petrohradská burza plánuje začatie obchodovanie v novembri, ale odmietol prognózovať objem obchodov. Ruskí predstavitelia sú nespokojní s tým, že hlavná exportná ropná zmes krajiny sa predáva so zľavou oproti severomorskej ropnej zmesi Brent.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame