Čína začala stavať plynovod na dovoz plynu z Ruska

2. júna 2015 15:19

Hodnota čínsko-ruského kontraktu na dodávky plynu Číne , ktorého súčasťou je výstavba plynovodu Power of Siberia, je 400 mld. USD.

Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Čína začala výstavbu plynovodu, ktorým bude prijímať plyn z Ruska. Informovala o tom v utorok ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom. Moskva a Peking vlani uzavreli dohodu o dodávkach ruského plynu Číne. Hodnota kontraktu, ktorého súčasťou je výstavba plynovodu Power of Siberia, je 400 mld. USD. Rusko bude investovať 55 mld. USD do výstavby úseku plynovodu na svojom území a do toho, aby začalo ťažiť z nových ložísk plynu.

Čínska spoločnosť CNPC, ktorá je v rámci projektu partnerom Gazpromu, uviedla, že čínska časť plynovodu pokryje deväť provincií a miest a končiť bude na východnom pobreží krajiny v Šanghaji. Celý plynovod sa bude deliť na tri línie. Plynovod Power of Siberia by mal do Číny počas 30 rokov dopravovať 38 mld. kubických metrov plynu ročne. Prvé dodávky sú naplánované na rok 2019.

V minulom roku spoločnosť Gazprom na trhy mimo Spoločenstva nezávislých štátov exportovala zemný plyn v objeme 146,6 mld. kubických metrov. V tomto roku Gazprom plánuje ťažbu v objeme 450 mld. kubických metrov plynu. Tohtoročné investície firmy majú byť v objeme 840,4 mld. rubľov (RUB).

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?