Čína vraj bude lídrom v boji proti klimatickým zmenám

5. júna 2017 11:04
SITA

Americký minister energetiky Rick Perry v Tokiu ubezpečoval, že na záväzku USA chrániť životné prostredie sa nič nemení.

Emisie
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Americký minister energetiky Rick Perry vyjadril v pondelok nádej, že Čína sa stane „skutočným lídrom“ v boji proti klimatickým zmenám. Kritiku, že Spojené štáty americké opúšťajú svoju vedúcu pozíciu počas návštevy Tokia odmietol. Minulotýždňové rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa o vystúpení USA z parížskej klimatickej dohody vedie k špekuláciám, že krajina sa zrieka svojho vedúceho postavenia a ponecháva otvorený priestor, ktorý by mohla zaplniť práve Čína. „Spojené štáty sa nezriekajú svojej úlohy lídra v boji o čistú klímu,“ povedal Perry pred cestou na energetický summit v Pekingu.

Americký minister predtým na stretnutí so svojím japonským rezortným kolegom ubezpečoval, že na záväzku USA chrániť životné prostredie sa nič nemení. USA budú pokračovať v úsilí o zníženie emisií oxidu uhličitého a zostanú lídrom v rozvoji čistých energií a technológií, zdôraznil Perry.

S Japonskom chcú USA podľa neho spolupracovať aj v oblasti jadrovej energetiky. Vláde v Tokiu Perry konkrétne prisľúbil pomoc pri odstraňovaní následkov havárie v jadrovej elektrárni Fukušima, ktorú v roku 2011 zničilo zemetrasenie a tsunami.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?